Konkurs gorących pytań czyli Zakon Mówców VLO w akcji

Zakon Mówców to grupa inicjatywna w VLO, która spotyka się, by ćwiczyć zdolności komunikacyjne, trenować przemowy, które zaintrygują, przekonają, zachwycą lub po prostu pozwolą osiągnąć cel mówcy.
Czasem „na tapecie” pojawiają się figury retoryczne, innym razem ćwiczona jest umiejętność odpowiadania bez skrępowania na zaskakujące pytania, których mówca nie spodziewa się od słuchaczy. Tak było i teraz. Dzięki środkom zapewnionym przez Fundusz Młodzieżowy zakupiono koszulki z logotypem mówców oraz słodkie zachęty, który urozmaiciły warsztaty zorganizowane przez lidera grupy, Grzegorza Pozorskiego z klasy III c.

Spotkanie, które odbyło się w czwartek 18 X zostało podzielone na 3 części, które tak opisują członkowie Zakonu Mówców:

Treningowe gorące pytania

Gorące pytania to aktywność mająca na celu rozwinięcie zdolności szybkiego reagowania na niespodziewane sytuacje – np. jedna osoba musi bez przygotowania opowiedzieć, w jaki sposób znalazła się w niespodziewanej sytuacji, czy opowiedzieć, co może znaczyć nieznane jej słowo – starając się zachować pełną spójność wypowiedzi i sprawić wrażenie, że jest w pełni przygotowana do sytuacji.

Miniwykład o mowie ciała
Prowadzony przez założyciela ZM, Grzegorza Pozorskiego przedstawiał w krótkiej, acz intensywnej formie (w trakcie jednej przerwy) o najważniejszych zasadach zachowania na scenie, aby nie sprawiać wrażenia osoby niepewnej swojego zdania czy wystraszonej, a swoim zachowaniem nie odciągać uwagi od treści wypowiedzi.

Konkurs gorących pytań
Rywalizacja pomiędzy chętnymi uczniami o to, kto najpłynniej, w najbardziej zajmujący publiczność sposób będzie w stanie odpowiedzieć na zadane mu gorące pytanie. Zwycięzca otrzymał książkę J. Bralczyka „500 zdań polskich”