Antyprzemocowe warsztaty teatralne

W czwartek 10 stycznia 2019 klasa 1D wraz z grupą osób z klasy 1E, 2E i 3F uczestniczyła w teatralnych warsztatach antyprzemocowych, prowadzonych przez Weronikę Łucyk z Teatru Wybrzeże. Warsztat ten był formą przygotowania do spektaklu „Little pony”, który uczestnicy zajęć obejrzą w sobotę 12 stycznia na scenie Teatru Wybrzeże.

Poniżej relacja uczestniczki warsztatów – Magdy Bukowskiej z klasy 3F

Piątkowicze od czwartku 10 stycznia 2019 odliczają z niecierpliwością godziny, jakie zostały do spektaklu  „Little pony”. Do spotkania z problemami poruszanymi w sztuce zostali przygotowani podczas warsztatów teatralnych, zainicjowanych i zorganizowanych przez Panią Profesor Bożenę Kudrycką. Fantastyczne zajęcia poprowadziła zaproszona przez naszą polonistkę Pani Weronika Łucyk z Teatru Wybrzeże, z którą część uczniów miała przyjemność pracować już w zeszłym roku, po obejrzeniu spektaklu „Czarownice z Salem”.

Poza aspektami czysto artystycznymi, przy jakich grupa musiała wykazać się ogromną kreatywnością i wyobraźnią (liczne improwizacje, tworzenie żywych rzeźb, instalacji, konstrukcji), niesamowicie ważny był płynący z tych wszystkich działań przekaz – problem walki z przemocą w szkole. Pracowaliśmy nad wieloma aspektami towarzyszącymi temu zjawisku, przyglądając się mu od strony ofiary, sprawcy, jak i osób postronnych. Uczniowie wcielali się we wszystkie role z wielkim zaangażowaniem.

Podsumowanie warsztatów stanowiła dyskusja na temat możliwości walki z przejawami przemocy w otaczającym nas świecie. Wszystkie „złote myśli” zapisywano na tablicy, co zobrazowało, jak ważny i trudny jest to problem, a zarazem jak szeroką wiedzę i osobiste doświadczenie ma młodzież.

Chodź warsztaty trwały zaledwie 90 minut, to wiedza, jaka została pozyskana, zostanie z uczestnikami na bardzo długi czas. Jedna myśl połączyła uczestników:

„Nie zamykajmy oczu na problemy innych- DZIAŁAJMY!”