Klasy 2d i 1d w Europarlamencie

W dniach 2 do 6 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy 2 d, oraz część uczniów z klasy 1 d wzięła udział w wyjątkowej wycieczce do Brukseli, zorganizowanej na zaproszenie pana Michała Marusika, eurodeputowanego do Parlamentu Europejskiego.
Celem wycieczki było spotkanie z europosłem, zwiedzanie Europarlamentu i zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami nowoczesnej i historycznej Brukseli. Niewątpliwą atrakcją pobytu w stolicy Belgii było również przysłuchanie się fragmentowi odbywającej się na sali plenarnej debaty, interpelacjom i głosowaniom, które oglądane na żywo w symultanicznym tłumaczeniu wyjątkowo mocno przybliżyły naszej młodzieży realne funkcjonowanie politycznego serca Europy, oraz meandrów codziennej pracy europosłów.

W samym mieście nie pominęliśmy oczywiście architektonicznej ikony Brukseli- słynnego Atomium, które oglądane nawet w strugach zimnego deszczu nie traciło nic ze swojego imponującego uroku. Mieliśmy też okazję zobaczyć Królewskie Muzeum sztuk pięknych, gdzie na żywo kontemplowaliśmy dzieła takich mistrzów jak Bruegel, Cranach czy Rubens. Ujrzenie twarzą w twarz znanego z podręczników obrazu „Upadek Ikara” pędzla Petera Bruegela, czy „Śmierci Marata” Jaquesa Louis Davida miało dla wielu z nas poczucie realnego obcowania z historią.

Ogromną pomocą logistyczną była dla grupy podczas pobytu w Brukseli praca pani Katarzyny Zagubień, sekretarki pana europosła, dzięki której poruszanie się po mieście, wstęp do Parlamentu i zwiedzanie przychodziło z większą łatwością.

Wyprawa do Brukseli stała się, już tradycyjnie w naszym liceum, kolejnym etapem otwarcia na świat, poszerzania horyzontów i realnej, żywej edukacji, której doświadczamy dzięki szerokiemu wsparciu przyjaciół „Piątki”. Niezwykle wdzięczni za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałej, edukacyjnej przygodzie dołączamy skromną fotorelację z naszego pobytu.