Projekt Erasmus plus – uczniowie V LO w Hamburgu

W dniach 5 – 12 maja br. grupa 15 uczniów z klas I i II wraz z prof. Magdaleną Bajków i prof. Jerzym Majewskim zrealizowała pierwszą część projektu Erasmus+, „Faces of the Past”.

Erasmusowicze z Polski polecieli do Niemiec, aby razem z uczniami Otto Hahn Schule w Hamburgu, pracować nad stworzeniem wystawy dotyczącej wspólnej historii Gdańska i Hamburga. Te dwa miasta na przestrzeni wieków dzieliły podobne losy i mają podobny charakter.

Podczas naszego wyjazdu pracowalismy w trzech grupach tematycznych:
Czasy Hanzy
Migracje XIX wieku
Ruchy społeczne w latach 80tych i 90tych.

Od samego początku pobytu w Niemczech intensywnie działaliśmy z kolegami z Otto Hahn, wypełniając kolejne karty naszej wspólnej misji. Językiem „roboczym” był angielski, ale nasi uczniowie świetnie dogadywali się po niemiecku.

Powstały ciekawe projekty i wizje wystawy, a uczniowie wymieniali się wiedzą oraz źródłami. Powoli wyłonił się zarys wystawy, która jest naszym celem.

Oprócz pracy znaleźliśmy oczywiście czas na naukę historii i kultury dzięki odwiedzinom w licznych w Hamburgu muzeach, takich jak Muzeum Sztuki, Muzeum Portu czy Muzeum Emigracji, a było tego znacznie więcej!

Wyjazd w ramach projektu pod patronatem Erasmus+ zbliżył nas do wystawy o wspólnej historii Gdańska i Hamburga, a zawarte znajomości przetrwają lata.

Kolejny etap projektu zrealizujemy już we wrześniu, kiedy to nasi niemieccy partnerzy przyjadą z rewizytą do Gdańska.