OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W V LO

W piątek, 8 listopada 2019 r. społeczność V Liceum Ogólnokształcącego uczciła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Święta Niepodległości zostały przygotowane przez klasę I Cg pod opieką jej wychowawcy, Pana Prof. Jerzego Majewskiego.
Korytarze zdobiły flagi i godła państwowe, a w stopnie głównej klatki schodowej wkomponowano paski z napisami przypominającymi o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski od III rozbioru w 1795 roku do odzyskania niepodległości 11.11.1918 r. stanowiące alegorię walki Polaków o wolność jako drogę na szczyt. O najważniejszych architektach polskiej niepodległości – Piłsudskim, Dmowskim czy Hallerze – informowały ich krótkie biogramy na ścianach, a drzwi do sal szkolnych zostały ozdobione pełnymi wdzięku i humoru rysunkami również opowiadającymi o najważniejszych wydarzeniach 123-letniego okresu zaborów.
Obchody nie ograniczyły się jedynie do dekoracji. Uczniowie klasy I Cg wykonywali a capella pieśni patriotyczne z czasów walki o niepodległość na czele z „Pierwszą Brygadą” oraz odgrywali scenki rekonstruujące wydarzenia historyczne. Natomiast głównym punktem uroczystości było wspólne odśpiewanie o godzinie 11.11 Hymnu Narodowego w pełnej, czterozwrotkowej wersji.
Gratulujemy Panu Profesorowi Jerzemu Majewskiemu oraz jego wychowankom z I Cg ciekawych pomysłów i dziękujemy za zorganizowanie tej uroczystości!