Nagroda im. Zofii Czerwińskiej dla uczniów V LO w Gdańsku

Z przyjemnością informuję, że Grono Pedagogiczne V LO w Gdańsku podczas klasyfikacyjnej, zdalnej Rady Pedagogicznej klas III w dniu 20 kwietnia 2020 roku, jednogłośnie zatwierdziło Regulamin nowej Nagrody dla uczniów klas maturalnych, którzy w trzyletnim cyklu nauczania, wyróżnili się wyjątkowym zaangażowaniem w artystyczne życie szkoły. Patronką nowej Nagrody została nasza utalentowana absolwentka, pani Zofia Czerwińska (matura 1951).
Szczególnie młodszemu pokoleniu przypominamy, że Zofia Czerwińska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Zofia Czerwińska i Zbigniew Cybulski.
Tadeusz Link/Dział teatralny/MNG  Źródło: https://dziennikbaltycki.pl

Będąc uczennicą V-go LO mieszkała przy ul. Droszyńskiego w Gdańsku-Oliwie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (od 2017 roku Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego). Na scenie zadebiutowała pod koniec 1957 roku. W latach 1957–1958 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, 1958–1960 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a w latach 1960–1961 w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

Kadr z kultowego serialu „Alternatywy 4” , który w latach 80-tych
cieszył się ogromną popularnością. Źródło: wp.film

Stała się znana nie tylko z seriali telewizyjnych, w których grała zwykle role komediowe, ale także z estrady, filmu i teatru. Od 1979 roku występowała w Teatrze Syrena w Warszawie.
Debiutem filmowym, Zofii Czerwińskiej, była rola barmanki Loli w filmie „Pokolenie”. Dużą popularność zyskała również dzięki roli pani Balcerkowej z serialu „Alternatywy 4” (1983). Zagrała również Zofię Nowosielską i kierowniczkę pizzerii Angelo w serialu Jerzego Gruzy „Czterdziestolatek” (1975–1977), a następnie „Czterdziestolatek. 20 lat później” (1993).

źródło:  telewizjaKinoPolska

Na dużym ekranie kreowała przede wszystkim role komediowe. W „Lekarstwo na miłość” (1965) zagrała kelnerkę w kawiarni CDT. W filmie „Rejs” (1970) była uczestniczką słynnego rejsu. W filmie „Poszukiwany, poszukiwana” (1972) wystąpiła jako ex-gosposia Karpielów, a w filmie „Miś” (1980) wcieliła się w rolę Ireny, kandydatki na żonę Ochódzkiego. W filmie „Och, Karol” (1985) zagrała matkę tytułowego bohatera. W „Złoto dezerterów” (1998) zapamiętamy ją jako garbuskę w hoteliku. Od 2008 roku do końca życia wcielała się w postać Wisławy Malinowskiej, ekspedientki ze sklepu monopolowego U Stasia w serialu „Świat według Kiepskich”.

źródło:  ATM Grupa

W 2008 roku została nagrodzona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w swojej działalności na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.

Pani Zofia Czerwińska podczas spotkania w auli szkoły  maturzystów z roku 1951,
2011 rok

Wielokrotnie, już jako znana aktorka, gościła w murach Piątki. Czasem pojawiała się sama, ale często towarzyszył jej ukochany pies Dżek. Jeśli nie mogła przybyć osobiście na szkolne uroczystości, kontaktowała się z nami telefonicznie, by przekazać nam kilka ciepłych słów.

Pani Zofia Czerwińska podczas Jubileuszu 70-lecia szkoły.
Wywiad dla szkolnej telewizji TVLO.

Zofia Czerwińska zmarła 13 marca 2019 roku.
Dwa dni po śmierci artystki, 15 marca 2019, podczas 24-go Koncertu Talentów Piątki, organizowanym w V LO, brawami i krótkim wspomnieniem społeczność szkolna i wszyscy goście, uczcili pamięć naszej absolwentki.
20 marca 2019 roku aktorka pochowana została na Cmentarzu Komunalnym w Warszawie.

Nagroda przypominać będzie naszym uczniom i całej społeczności o wyjątkowej absolwentce V LO. Osoby, które znały Zofię Czerwińską osobiście, na pewno wspominać Ją będą nie tylko jako o utalentowaną aktorkę, ale także ciepłą i miłą osobę, niezwykle charyzmatyczną i obdarzoną wyjątkowym poczuciem humoru. 

Nagroda im. Zofii Czerwińskiej wręczana będzie uczniom, którzy wyróżnili się szczególnymi zdolnościami aktorskimi podczas szkolnych przedsięwzięć i projektów teatralnych oraz wyjątkowym zaangażowanie w kulturalno-artystyczne życie szkoły. Regulamin Nagrody niebawem pojawi się na naszej stronie.
Wyróżnienie to, będzie kolejną prestiżową nagrodą wręczaną uczniom V LO obok Nagrody im. Stefana Żeromskiego, Nagrody im. Ireny Jarockiej, a także Nagrody im. Janusza Sidło.

Pani Zofia Czerwińska i pani Elżbieta Piszczek Dyrektor V LO, podczas spotkania
w auli szkoły Maturzystów z roku 1951, aula V LO 2011 rok

Warto dodać, że data uchwalenia Nagrody zbiega się z Jubileuszem 75-lecia V LO w Gdańsku, który Piątka obchodzi w tym roku. Cieszymy się, że przy tej okazji, możemy rozpocząć nową tradycję wręczania uczniom tego wyjątkowego wyróżnienia.

W imieniu Dyrekcji V LO w Gdańsku, Grona Pedagogicznego i własnym składam serdeczne podziękowania Pani Annie Prętkiewicz, najbliższej rodzinie pani Zofii Czerwińskiej, za akceptację mojej inicjatywy, utworzenia Nagrody  oraz za udzielenie nam oficjalnej zgody na jej uchwalenie.
Dziękuję również Panu Mariuszowi Szczygłowi, serdecznemu przyjacielowi pani Zofii Czerwińskiej, za pomoc w skontaktowaniu się z rodziną naszej absolwentki i za wszelkie wsparcie.

Aneta Lechman

Źródło:
W tekście wykorzystano informacje ze stron:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Czerwińska
https://dziennikbaltycki.pl/zofia-czerwinska-mieszkala-w-gdanskiej-oliwie-w-willi-z-floksami-archiwalne-zdjecia/ar/13968834

W tekście wykorzystano zdjęcia p. Doroty Drzewińskiej-Bandzmer ze spotkania Maturzystów V LO z roku 1951 i z Jubileuszu 70-lecia szkoły