Oliwa- Nowy Jork, spotkanie ze sztuką.

W dniu 25 marca, między 15.00 a 16.20 odbyło się na platformie Zoom wyjątkowe spotkanie naszej młodzieży z panem Xavierem F. Salomonem, kuratorem z prestiżowej galerii sztuki Frick Collection w Nowym Jorku.
Pan X. Salomon, urodzony w Rzymie a pracujący w NY znawca sztuki renesansowej, przyjął nasze zaproszenie do rozmowy na temat funkcjonowania Frick Collection, działalności takich placówek w Stanach, oraz sztuki we wszelkim wymiarze. Z radością można było zobaczyć jak młodzież naszego liceum, pasjonaci sztuki, również uczestnicy kółka z historii sztuki, zadawali pytania i dyskutowali na przeróżne tematy dotyczące spraw artystycznych. W spotkaniu uczestniczyły 32 osoby, a nasz gość był – jak sam powiedział – pod wrażeniem zdolności językowych naszej młodzieży, jak i jakości i głębi spraw, które poruszali uczniowie w swoich pytaniach. My z kolei byliśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy, jaką dysponuje pan X. Salomon, zwłaszcza gdy zaczął wypowiadać się na temat meandrów sztuki polskiej i wymieniać nazwiska malarzy, jak np. Juliusz Kossak, czy Jan Matejko.
Ten swoisty most internetowy pomiędzy Gdańskiem a Nowym Jorkiem stał się dowodem, że wszystko jest możliwe, a inspirujące rozmowy z autorytetami z całego świata mogą stać się stałą przyszłością, tradycją i jakością pracy V Liceum w Gdańsku, nie tylko podczas pandemii. Dziękujemy naszemu gościowi z Nowego Jorku, wspaniałej młodzieży, wszystkim, którzy przyczynili się do niniejszego spotkania! Miejmy nadzieję – nie ostatniego!
Opiekunem i inicjatorem spotkania był pan prof. Krzysztof Rześniowiecki