Możemy porozmawiać… o nieZłym bohaterze

Drogi Uczestniku / Droga Uczestniczko Konkursu! 

Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji w roku szkolnym 2020/21 V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego oraz Szkoła Podstawowa im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie zapraszają uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego do udziału w konkursie Możemy porozmawiać… o nieZłym bohaterze

Zadanie uczestników polega:

  • na etapie szkolnym na stworzeniu opowiadania kryminalnego w oparciu o wybrany fragment lub fragmenty załączone do polecenia konkursowego
  • na etapie powiatowym na uzupełnieniu opowiadania o nagranie audio, ilustrację lub zdjęcie
  • na etapie wojewódzkim na krótkiej rozmowie z jury obejmującej kulisy powstawania pracy konkursowej

Osobą do kontaktu w sprawach dotyczących konkursu jest Dorota Drzewińska-Bandzmer (058) 552 11 91 (wewn. 36), e-mail: d.drzewinska-bandzmer@lo5.edu.gdansk.pl (w czasie nauczania zdalnego, jeśli nie będzie możliwości dodzwonienia się pod numer stacjonarny, możliwy jest kontakt z koordynatorem pod numerem telefonu 602 123 082)


Uczestnikom przypominamy, że konkurs zyskał aprobatę Pomorskiego Kuratora Oświaty i znalazł się na liście zawodów artystycznych uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2021/22. Konkursu ma rangę wojewódzką, uprawnia to laureatów do otrzymania dwóch dodatkowych punktów przyznawanych przez szkoły ponadpodstawowe w procesie rekrutacji. 


REGULAMIN WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MOŻEMY POROZMAWIAĆ… O NIEZŁYM BOHATERZE

Plakat do pobrania

Kalendarz_konkursowy

Załącznik 1 – Zgłoszenie udziału

Załącznik nr 2 – Zgoda na udział

Załącznik 3 – Polecenie konkursowe

Przenosisz się do Warszawy, do roku 1955. U stóp wzniesionego dopiero co Pałacu Kultury i Nauki znajdujesz pojedyncze fragmenty maszynopisu powieści pod roboczym tytułem „Zły”, którą właśnie ukończył młody, obiecujący literat, Leopold Tyrmand. Zanim cała jego powieść ukaże się drukiem, możesz wyprzedzić pisarza, tworząc własną wersję przygotowywanego dzieła. Kto wie? Może będzie nawet bardziej intrygująca i poczytna niż oryginał? Twoim zadaniem będzie – wykorzystując w dowolny sposób poniższe fragmenty – napisanie twórczego opowiadania, w którym wyjaśnisz, kim jest tajemnicza postać tytułowego bohatera, oraz jak potoczyły się jej losy? Twoje dzieło musi liczyć nie więcej niż 40 tysięcy znaków* i zostać osadzone w przestrzeni miasta – jakkolwiek je sobie wymyślisz. Ponieważ „Zły” jest w założeniu powieścią z gatunku kryminału, cech tego właśnie gatunku warto się trzymać podczas pisania. Liczymy na Twoją detektywistyczną intuicję, talent pisarski i dyscyplinę czasową. Pamiętaj, że najlepsi w swoim fachu spotkają się w przedświątecznej atmosferze w dniu 15 grudnia w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku-Oliwie. Twoi przyszli czytelnicy już czekają, a zatem – do dzieła!

 

Organizator konkursu:

V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku

Partner konkursu:

Szkoła Podstawowa im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie

 

Patronat honorowy:

Miasto Gdańsk

Wojewódzka Komenda Policji w Gdańsku

Gmina Żukowo

 

Goście honorowi:

Matthew Tyrmand

 

Katarzyna i Maciej Gawęccy – autorzy książki „Tyrmand i Ameryka”

Plakat edycji konkursu „Możemy porozmawiać… o nieZłym bohaterze”

 

Grafikę konkursową edycji „Możemy porozmawiać… o nieZłym bohaterze” przygotowała Amelia Kozub z klasy II cg

Logotyp konkursu „Możemy porozmawiać…” opracowała Julia Naczke (matura 2018)