O stronie internetowej

Witam na stronie Virtualnej Piątki.

Obecna strona internetowa jest już ósmą odsłoną wirtualną twarzą V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W roku 2018 ruszyła nowa strona internetowa Piątki. Silnikiem witryny jest WordPress – system do zarządzania treścią (CMS), który zdobył sobie miano bezpiecznego i uniwersalnego kodu.

Opiekunem obecnej strony internetowej jak i jej poprzedniczek jest pp. Jarosław Drzeżdżon. Jest on również autorem designu i redaktorem treści, w czym pomagają mu pracownicy szkoły, nauczyciele i uczniowie. Wśród wielu osób piszących na stronach Virtualnej Piątki należy wymienić, p. Małgorzatę Kajetanek (informacje prosto z sekretariatu), Anetę Lechman (wiadomości nie tylko sportowe), pp. Jacka Pankraca (rekrutacja), pp. Dorotę Drzewińską-Bandzmer (wydarzenia).

***

Strona jest żywym tworem, informacje staram się, by pojawiały się na bieżąco. Artykuły mogą mieć różnych autorów. Wszystko to może spowodować, że mogą zdarzać się jakieś błędy, wtedy proszę o maila na mój adres jd@vlo.gda.pl

***

Poprzednie wersje strony V LO:

Wersja 1 – powstała w 1997 roku. Strona mało reprezentacyjna, cóż, przyszli webmasterzy uczyli się robić strony internetowe.

Wersja 2 – powstała w 1998 roku. Już trochę lepiej. Przetrwała do kwietnia 1999 roku.

Wersja 3 – pokazana światu w kwietniu 1999 roku. Inspiracją było kółko i krzyżyk.

Wersja 4 – powstała w 2000 roku. Internet się zmieniał, witryna Piątki również. Nowum było użycie DHTMLa.

Wersja 5 – powstała w 2001 roku i przetrwała do września 2003 roku. Była pierwszą stroną internetową, wpełni autorskim CMSem. I pierwszą stroną Piątki, która zapoczątkowała społeczność Piątkowiczów w necie.

Wersja 6 – powstała w roku 2003. Użyty został na owe czasy nowoczesny silnik CMS-owy Nuke. Poddawany był wielokrotnie modyfikacjom, wprowadzano autorskie łaty bezpieczeństwa… i strona trwała aż do roku 2010. Tworzyła na owe czasy trendy – wizytówki szkoły w internecie. Niestety, oprogramowanie się zestarzało, design już trącił nieświeżością, a funkcjonalność dawno minęła. Ale sentyment pozostał.

Wersja 7 – powstała w 2010 roku. Użyty został silnik CMS-owy Drupal 6. Strona, aż nie można uwierzyć, przetrwała do roku 2018. Czy to z powodu braku czasu, chęci, a może po prostu z lenistwa przetrwała 8 lat. W tym czasie sporo się zmieniło w świecie wirtualnym. Nowe technologie, flash przestał być wspierany, ale o jakości kodu niech świadczy fakt, że przez te 8 lat nie było żadnego włamania na stronę szkoły.

***

Przez tych wiele lat swoje webmasterskie szlify zdobywali: Jakub Dąbkowski, Kościo, Borzych, Rudy, Tomasz Franckiewicz, Tomasz Topa, Bartosz Nowakowski i wielu innych, których nazwiska zatarł bitowy kurz, ale którym za poświęcony czas nad stroną V LO wdzięczna jest i będzie wielka społeczność Piątki i ja w swojej nieskromnej osobie.

opiekun strony internetowej
Jarosław Drzeżdżon