Nagroda im. Ireny Jarockiej

Nagroda im. Ireny Jarockiej dla ucznia, wyjątkowej osobowości artystycznej V LO (wręczana od 2018 roku)

Regulamin przyznawania Nagrody im. Ireny Jarockiej dostępny jest tutaj: Nagroda im. Ireny Jarockiej

Z okazji zorganizowanego 16 marca 2018 roku muzycznego wydarzenia, jakim był Jubileusz 20-lecia Talentów Piątki, Rada Pedagogiczna V LO 12 kwietnia uchwaliła, z inicjatywy p.p. Anety Lechman, Regulamin przyznawania Nagrody im. Ireny Jarockiej (naszej wybitnej Absolwentki) dla ucznia, wyjątkowej osobowości artystycznej V LO.
Z przyjemnością informujemy, że pierwszym laureatem tego prestiżowego wyróżnienia został Aleksy Gałkowski z klasy 3b (matura 2018).
Alek w latach 2015-2018 wyjątkowo zaangażowany był w działalność na rzecz artystycznego życia Piątki. Swoimi występami uświetniał wiele szkolnych imprez i uroczystości m.in. Talenty Piątki, Otrzęsiny klas I, Jam Session. Wielokrotnie pomagał przy ich organizacji pracując np. przy obsłudze technicznej nagłośnienia. Warto dodać, że w klasie I reprezentował szkołę wraz z drużyną w Odysei Umysłu. Ponadto przez dwa lata działał w szkolnej telewizji TVLO, inicjując m.in. takie wydarzenia jak świąteczny Mannequin Challenge. Fundatorem jednej z Nagród dla naszego laureata był pan Michał Sobolewski, mąż pani Ireny Jarockiej, który przekazał dla Alka album “Irena Jarocka. Twarze”.
Nagroda po raz pierwszy wręczona została 27 kwietnia 2018 roku podczas uroczystości zakończenia klas III. Link do wydarzenia tutaj

***

Irena Jarocka, absolwentka V LO (matura 1964). Niezwykle wrażliwa artystka, charyzmatyczna, obdarzona głosem o unikalnej, ciepłej barwie. Debiutowała na festiwalu opolskim w 1965 roku , ale za swój faktyczny debiut uważała udział w 1968 roku w festiwalu w Sopocie, kiedy zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły” i otrzymała wyróżnienie za interpretację.

Zdobywczyni wielu prestiżowych nagród na światowych festiwalach piosenki, laureatka wielu plebiscytów prasowych i radiowych na najpopularniejszą piosenkarkę roku. Śpiewała
u boku takich gwiazd jak Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Michael Legrand czy zespół ABBA. Nagrywała płyty dla największych wytwórni na świecie takich jak Phillips, Supraphon, Warner Brothers, Cristal- EMI , Melodia i rodzimych Polskich Nagrań.
25 stycznia 2013 r. w V LO w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia Ławeczki im. Ireny Jarockiej, która dziś dumnie stoi na szkolnym dziedzińcu. Społeczność V LO wraz z kolegami i koleżankami z klasy piosenkarki, uczcili w ten sposób pamięć zmarłej w 2012 roku, artystki. (Link do wydarzenia odsłonięcia Ławeczki im. Ireny Jarockiej)
W roku 2018 z okazji Uroczystości 20-lecia Talentów Piątki, cyklicznej imprezy, która od ponad dwóch dekad, a dokładnie od 1995 roku, jest stałym punktem kalendarza roku szkolnego V LO, Rada Pedagogiczna uchwaliła Nagrodę im. Ireny Jarockiej dla ucznia, wyjątkowej osobowości artystycznej V LO.

***

Regulamin przyznawania Nagrody im. Ireny Jarockiej

Rok szkolny Nagrodzeni  
2021/2022

Maria Ossowska 3cg

Antoni Biłanicz 3cg

Oboje uświetniali muzycznym talentem liczne uroczystości szkolne, dając się zapamiętać m.in. jako organizatorzy koncertu piosenek Ireny Jarockiej oraz prowadzący koncerty Jam Session V LO.
2020/2021 Alicja Piełuć 3e Skromna w obejściu, spektakularna wokalnie – angażowała się w większość imprez, koncertów i wydarzeń szkolnych, uświetniając je swym zjawiskowym głosem. Prawdziwy talent i perła, która gościła w murach Piątki.
2019/2020 Jagoda Falc 3d Nagroda jest uhonorowaniem trzyletniej pracy i zaangażowania uczennicy w artystyczne i kulturalne życie szkoły. Jagoda jest uzdolniona muzycznie, pisze teksty piosenek i komponuje muzykę. Pamiętamy jej liczne występy na scenie V LO.
2018/2019 Aleksy Gałkowski 3b Wyjątkowy aktywista na polu artystycznym Piątki. Inspirował i koordynował wiele działań TV LO. Licznymi występami uświetniał szkolne i pozaszkolne uroczystości.