Nagroda Wojciecha Majewskiego

Została przyznana jednorazowo w 2017 roku maturzystom V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, którzy uzyskali najlepsze wyniki na maturze 2017 r. z przedmiotów ścisłych oraz języka angielskiego.


Relacja:

Jest czymś niezwykłym dla szkoły, gdy odwiedza ją dawny uczeń. Absolwent przez takie A, które pamięta czasy bez facebooka, cup handler’ów oraz monitoringu, uparcie podglądającego nas na każdym piętrze V LO.

Ten uczeń (bo już wiadomo, że chodzi o bardzo konkretnego Absolwenta przez naprawdę spore A), podglądał nas przez wszystkie minione lata całkiem skutecznie. Na tyle skutecznie, by zauważyć, że w murach V LO krzątają się każdego roku, w sposób zupełnie nieprzypadkowy, jednostki obiecujące pod względem liczb. Liczb nie byle jakich, bo jak najwyższych. Dojrzałych bardzo, bo maturalnych. Testowanych z pieczołowitością i skrupulatnie przez komisję egzaminacyjną.

I tak, jak tajemnicą na razie pozostaje dla czytających zamysł piszącego artykuł, który kluczy wśród wstępów, nie zdradzając sedna, tak w ukryciu, latami może, drzemał plan dawnego ucznia. By wreszcie doczekać momentu spektakularnych narodzin, podczas których z matematyczną dokładnością, materializując się finansowo, został odważony i odmierzony. Plan inwestowania najlepszego z możliwych…

Nie trzymajmy jednak dłużej czytelników w niepewności. Uchylmy rąbka tajemnicy. Wyobraźmy sobie chwilę, podczas której prof. Wojciech Majewski, maturzysta V LO 1950, wkracza do gabinetu dyrekcji (ciekawe, czy przeszło 60 lat temu, znajdował się w tej samej sali co obecnie), i proponuje nagrody dla najlepszych maturzystów z przedmiotów ścisłych. Naukowiec, specjalista inżynierii i gospodarki wodnej, wciąż niestrudzony czynny wykładowca, ale przede wszystkim niezwykły inwestor, dzięki któremu czas kanikuły stał się dla tych najpilniejszych niczym Boże Narodzenie.

Nagrody prof. Wojciech Majewski przewidział trzy. Równorzędne. Każdą o wartości 4 tysięcy złotych. Reguły jasno określały, kto spośród maturzystów 2017/18 mógł po nie sięgnąć. Kandydaci musieli przystąpić do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów na poziomie rozszerzonym: matematyki, fizyki lub informatyki oraz języka angielskiego. Powinni uzyskać z tych przedmiotów wynik procentowy wynoszący co najmniej 70%, a wynik procentowy ze wszystkich egzaminów maturalnych wynoszący co najmniej 50%. Ze spełnieniem wymogów regulaminu uczniowie Piątki nie mieli najmniejszego problemu.

Wyniki trzech najlepszych maturzystów V LO z przedmiotów ścisłych i języka angielskiego przedstawiają się następująco:

Mateusz Buchajewicz

język angielski 90%

matematyka 98%

informatyka 80%

Średni procentowy wynik z wyżej wymienionych przedmiotów, zdawanych oczywiście na poziomie rozszerzonym, wyniósł 89,3%.

Średni wynik procentowy Mateusza ze wszystkich egzaminów to 91%.

Jakub Gacki

język angielski 98%

matematyka 90%

fizyka 75%

Średni procentowy wynik z wyżej wymienionych przedmiotów, zdawanych oczywiście na poziomie rozszerzonym, wyniósł 97,67%.

Średni wynik procentowy Jakuba ze wszystkich egzaminów to 93%.

Jan Pliszka

język angielski 84%

matematyka 88%

fizyka 83%

Średni procentowy wynik z wyżej wymienionych przedmiotów, zdawanych oczywiście na poziomie rozszerzonym, wyniósł 85%.

Średni wynik procentowy Jana ze wszystkich egzaminów to 90,63%.

Czterem Wspaniałym składamy wyrazy uznania – Absolwentom tegorocznym gratulujemy niezwykłych wyników, Absolwentowi ’50 prof. dr hab. inż. Wojciechowi Majewskiemu, niezwykłego udziału w życiu Piątki. Wszystkim dziękujemy i mamy nadzieję, że takie wyniki i takie spotkania będą powtarzać się w przyszłych latach.

Regulamin przyznania nagród indywidualnych dla maturzystów V Liceum Ogólnokształcącego (V LO) w Gdańsku, którzy uzyskali najlepsze wyniki na maturze 2017: Nagroda P prof Majewskiego regulamin.

Gedanopedia o panu prof. Wojciechu Majewskim.

[WRGF id=359]