Regulamin Nagrody im Zofii Czerwińskiej dla ucznia, osobowości artystycznej V LO dostępny jest: tutaj
Grono Pedagogiczne V LO w Gdańsku podczas klasyfikacyjnej, zdalnej Rady Pedagogicznej klas III w dniu 20 kwietnia 2020 roku, jednogłośnie zatwierdziło Regulamin nowej Nagrody dla uczniów klas maturalnych, którzy w trzyletnim cyklu nauczania, wyróżnili się wyjątkowym zaangażowaniem w artystyczne życie szkoły. Patronką nowej Nagrody została nasza utalentowana absolwentka, pani Zofia Czerwińska (matura 1951).
Szczególnie młodszemu pokoleniu przypominamy, że Zofia Czerwińska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
Będąc uczennicą V-go LO mieszkała przy ul. Droszyńskiego w Gdańsku-Oliwie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (od 2017 roku Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego).
Na scenie zadebiutowała pod koniec 1957 roku. W latach 1957–1958 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, 1958–1960 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a w latach 1960–1961 w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.
Stała się znana nie tylko z seriali telewizyjnych, w których grała zwykle role komediowe, ale także z estrady, filmu i teatru. Od 1979 roku występowała w Teatrze Syrena w Warszawie.
Debiutem filmowym, Zofii Czerwińskiej, była rola barmanki Loli w filmie „Pokolenie”. Dużą popularność zyskała również dzięki roli pani Balcerkowej z serialu „Alternatywy 4” (1983). Zagrała również Zofię Nowosielską i kierowniczkę pizzerii Angelo w serialu Jerzego Gruzy „Czterdziestolatek” (1975–1977), a następnie „Czterdziestolatek. 20 lat później” (1993).
Na dużym ekranie kreowała przede wszystkim role komediowe. W „Lekarstwo na miłość” (1965) zagrała kelnerkę w kawiarni CDT. W filmie „Rejs” (1970) była uczestniczką słynnego rejsu. W filmie „Poszukiwany, poszukiwana” (1972) wystąpiła jako ex-gosposia Karpielów, a w filmie „Miś” (1980) wcieliła się w rolę Ireny, kandydatki na żonę Ochódzkiego.
W filmie „Och, Karol” (1985) zagrała matkę tytułowego bohatera. W „Złoto dezerterów” (1998) zapamiętamy ją jako garbuskę w hoteliku. Od 2008 roku do końca życia wcielała się w postać Wisławy Malinowskiej, ekspedientki ze sklepu monopolowego U Stasia w serialu „Świat według Kiepskich”.
W 2008 roku została nagrodzona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się
w swojej działalności na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.
Wielokrotnie, już jako znana aktorka, gościła w murach Piątki.
Czasem pojawiała się sama, ale często towarzyszył jej ukochany pies Dżek. Jeśli nie mogła przybyć osobiście na szkolne uroczystości, kontaktowała się z nami telefonicznie, by przekazać nam kilka ciepłych słów.
Zofia Czerwińska zmarła 13 marca 2019 roku.
Dwa dni po śmierci artystki, 15 marca 2019, podczas 24-go Koncertu Talentów Piątki, organizowanym w V LO, brawami i krótkim wspomnieniem społeczność szkolna i wszyscy goście, uczcili pamięć naszej absolwentki.
20 marca 2019 roku aktorka pochowana została na Cmentarzu Komunalnym w Warszawie.
Nagroda przypominać będzie naszym uczniom i całej społeczności o wyjątkowej absolwentce V LO. Osoby, które znały Zofię Czerwińską osobiście, na pewno wspominać Ją będą nie tylko jako utalentowaną aktorkę, ale także ciepłą i miłą osobę, niezwykle charyzmatyczną i obdarzoną wyjątkowym poczuciem humoru.
Nagroda im. Zofii Czerwińskiej wręczana będzie uczniom, którzy wyróżnili się szczególnymi zdolnościami aktorskimi podczas szkolnych przedsięwzięć i projektów teatralnych oraz wyjątkowym zaangażowanie w kulturalno-artystyczne życie szkoły.
Wyróżnienie to, będzie kolejną prestiżową nagrodą wręczaną uczniom V LO obok Nagrody im. Stefana Żeromskiego, Nagrody im. Ireny Jarockiej, a także Nagrody im. Janusza Sidło.
Rok szkolny | Nagrodzeni | Opis |
2021/2022 | Martyna Buda 3cg | Za niezwykle bogaty i niepowtarzalny oraz zawsze przecudnej urody wkład rysowniczy na rzecz szkoły. |
Konstanty Maśniak 3ag | Za niezapomniane popisy aktorskie, liczne wystąpienia na scenie muzycznej, oraz inspirujący udział w eventach artystycznych. | |
Wiktor Lijewski 3ag Paweł Cuper 3dg Filip Maniecki 3dg |
Decyzją Rady Pedagogicznej przyznano wyróżnienia za trzyletni nieoceniony wkład muzyczny, filmowy, fotograficzny. |
|
2020/2021 | Dominika Sobaszkiewicz 3e | Na wyjątkowe wyróżnienie zasługuje rzucenie się Dominiki w wir artystycznego życia szkoły oraz jej niezapomniane role aktorskie w wielu szkolnych przedstawieniach. |
2019/2020 | Szymon Wielewski 3b | Szymon wyróżnił się spośród uczniów V LO swoją postawą i szczególnym zaangażowaniem w kulturalne i artystyczne życie szkoły. Wszyscy zapamiętamy jego niesamowitą grę aktorską w przedstawieniu „Dziady”. |