Wymiana uczniów V LO z uczniami z Lloyd Gymnasium z Bremerhaven

Wymiana młodzieży V LO z uczniami z Lloyd Gymnasium z Bremerhaven 


W dniach od 18.09 do 25.09 uczniowie V Liceum gościli niemieckich uczniów z Lloyd Gymnasium z Bremerhaven w ramach wymiany polsko-niemieckiej.
W wymianie brali udział uczennice i uczniowie klas: 2b, 2c, 2d, 2e.
Podczas swojego pobytu nasi goście mieli okazję poznać wiele wspaniałych miejsc. Oczywiście przede wszystkim – Gdańsk i jego okolice wraz ze wszystkimi, najważniejszymi turystycznymi punktami.
Pierwszego dnia ogromne wrażenie na naszych kolegach i koleżankach z Niemiec zrobiła Bazylika Archikatedralna w Gdańsku – Oliwie oraz koncert na wspaniałych organach zaprojektowanych i zbudowanych w latach 1763–1788 przez o. Johanna Wilhelma Wulff .
Kolejny dzień był nieco refleksyjny. Głównym punktem było Westerplatte, symbol wybuchu II wojny światowej oraz zwiedzanie Sztutowa.
W sobotę niemieccy uczniowie mieli okazję zobaczyć Gdańską Starówkę po której oprowadzała nas znakomita przewodniczka, pani Magda Kosko. Podsumowaniem tego dnia była wizyta niemieckiej grupy w Europejskim Centrum Solidarności, w którym nasi goście mogli zapoznać się z najnowszą historią Polski, w której nasze miasto odegrało przecież tak istotną rolę.
Niedzielny czas polskie rodziny spędziły indywidualnie z uczniami z Bremerhaven. Jego zwieńczeniem było spotkanie całej grupy w Gdyni – Orłowie i podziwianie pięknego pejzażu Zatoki Gdańskiej z orłowskiego klifu.
Morza nigdy za mało. W związku z tym w poniedziałek cała polsko-niemiecka grupa wybrała się na teren Słowińskiego Parku Narodowego, by po pikniku na jednej z udostępnionych turystom wydm, rozkoszować się spacerem wzdłuż morza, dla wielu Niemców lekko egzotycznego względem “wiecznie odpływającego i przypływającego” Morza Północnego.
W przedostatni dzień wymiany uczniowie niemieccy i polscy podziwiać mogli zamek w Malborku – jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Wieczorem natomiast w szkolnej auli odbyło pożegnalne przyjęcie.
Ostatniego dnia wymiany, przed odlotem naszych gości do Bremy, zwiedziliśmy jeszcze Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie mogliśmy zapoznać naszych przyjaciół z wybranymi tajnikami nauki, bawiąc się jednocześnie.
Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy spotkać się z naszymi rówieśnikami z Niemiec. Za zorganizowanie wymiany dziękujemy pani prof. Henryce Mucek oraz pani prof. Ewie Goryckiej.

Cieszymy się, że mogliśmy pochwalić się naszym pięknym miastem, wymienić wrażeniami i zyskać nowych przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie w maju. Tym razem to uczniowie z Bremerhaven pokażą nam atrakcje w swoim mieście.

Herzlichen Dank für die gemeinsame Zeit und auf Wiedersehen im Mai in Bremerhaven. Liebe Grüße, V LO Gdańsk