Piłkarze nożni V LO Wicemistrzami Gdańska po hardcorowym meczu i dogrywce!

To był wyjątkowo emocjonujący piątek 8 kwietnia 2022 dla naszych piłkarzy nożnych, którzy w finałowych meczach Mistrzostw Gdańska w Piłce Nożnej 6-osobowej na trawie walczyli nie tylko o medal, ale także o zapisanie się w sportowej historii szkoły.
Nasza drużyna w październiku 2021 rozpoczęła swoją drogę w drabince rozgrywek o Mistrzostwo Gdańska Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce nożnej na trawie. Wówczas pokonali wszystkich swoich rywali – II LO w Gdańsku, Zespół Szkół Łączności oraz VIII LO w Gdańsku i tym samym wyszli z I miejsca w swojej grupie B.
Dopiero pod koniec marca ruszyły mecze dające awans do półfinału. I tak 31 marca 2022, naszej reprezentacji, po zaciętej walce i bardzo wyrównanych meczach z PSB, XVLO i IX LO, udało się awansować z drugiego miejsca do Finału rozgrywek. Już samym awansem zawodnicy zagwarantowali sobie historyczne, najwyższe IV miejsce w historii tej dyscypliny sportu w V LO .
Przypomnijmy, że  w piłce nożnej 6-osobowej na trawie po raz pierwszy reprezentacja Piątki wystartowała w roku szkolnym 2015/16, ale nigdy żadnej z kolejnych drużyn nie udało się zbliżyć do miejsc na podium. Dlatego IV miejsce to wspaniały wynik.
Jednak ambicje naszych zawodników nie pozostawiały złudzeń, że będą walczyć o najwyższe trofeum w turnieju. I tak też się stało.
Mecz półfinałowy drużyna wygrała w pięknym stylu, pokonując również świetnie grających przeciwników  z VIII LO w Gdańsku wynikiem 3:1. W finale nasi zawodnicy zmierzyli się z XXI LO i po zaciętej walce mecz zakończył się remisem 3:3 mimo, że w pierwszej połowie chłopcy prowadzili 3:1. Jak przystało na prawdziwych sportowców, żadna ze stron nie zamierzała się łatwo oddać pola. Zgodnie z regulaminem musiało dojść do dogrywki. I tak boiskowi rywale stoczyli ostatni sportowy bój. Zmienne były losy ostatnich 10 minut turnieju (2 x po 5 minut).  Wynik do końca był otwarty, bo w dogrywce różnica wynosiła 1 bramkę. W ostatnich minucie nastąpiło ostateczne rozstrzygnięcie i  różnicą dwóch bramek zawodnicy V LO zakończyli turniej na II miejscu. Jednak obserwatorzy, organizatorzy rozgrywek i trenerzy innych reprezentacji z podziwem patrzyli i komentowali wyczyny naszych zawodników. Walka o każdą piłkę, świetne przechwyty, podania, kiwki, wspaniała współpraca, a nawet bramka z główki tyłem Pawła Falca, na długo zostaną w pamięci kibiców obecnych na stadionie.
Warto dodać, że to nie tylko indywidualne umiejętności naszych zawodników przesądziły o wyniku turnieju, ale przede wszystkim ich wspólna praca. Nasi chłopcy, od początku roku szkolnego, spotykali się w miarę możliwości na gdańskich, trawiastych boiskach, by doskonalić techniczne elementy, taktykę gry oraz co najważniejsze współpracę w drużynie. Na boisku widoczne były nie tylko zgranie zespołu, ale i świetna atmosfera w zespole.
W sportowej historii szkoły na pewno zapisał się Antoni Biłanicz z klasy 3Cg, którego parady na bramce nie raz przyprawiały o szok i nie dowierzanie, jak można obronić taki czy inny strzał. Rezerwowym na bramce na którego zawsze można było liczyć był Tomasz Truszkowski z klasy 3Bg, a na ostatni mecz, swojego bramkarskiego wsparcia udzielił nam Michał Müller z klasy 3Ap, którego mam nadzieję zobaczymy w przyszłym roku szkolnym.
Z pierwszego składu, niewątpliwie zachwycającą pracą na boisku i umiejętnościami, wyróżnił się Kapitan drużyny (przez duże “K”) Wojciech Łupak z klasy 3Cg, którego postawa, zaangażowanie na murawie jak i poza nią oraz opieka nad zespołem, zasługują na najwyższe uznanie. Ponadto świetne przyjęcia piłki, szybkość, zwinność, przechwyty i niewątpliwie skuteczność mogliśmy podziwiać w wykonaniu Tymoteusza Pacuły z klasy 3Cg, Stanisława Locha z klasy 3Dg, Pawła Falca z klasy 3Dp, Jakuba Siekierskiego z klasy 3Dg czy Wojtka Goć z klasy 2c. Warto dodać, że ci ostatni Jakub i Wojtek są czynnymi zawodnikami klubów sportowych gdzie szlifują swoje umiejętności pod okiem szkoleniowców. Jakub Siekierski trenuje w klubie Bałtyk Gdynia SKS, a Wojciech Goć w Jaguarze Gdańsk.
Ogromnych wsparciem dla reprezentacji na zmianach byli: Mateusz Piełuć z klasy 3Dg, Robert Gronowski z klasy 1d, Adam Pacek z klasy 3Bg, a w ostatnim meczu do dyspozycji drużyny był również Karol Krygier z klasy 2c. Nie możemy zapomnieć również o Oskarze Sokólskim z klasy 3Bg, który wsparł zespół na boisku w październikowych eliminacjach.
Drogi czytelniku, jeśli dotarłeś/aś do tego miejsca postu, to niewątpliwie czujesz emocje i radość opiekuna reprezentacji, który chyba jeszcze nadal nie dowierza w to, co wydarzyło się na wczorajszym sportowym evencie. Tyle lat czekania na medal dla Piątki w tej grze zespołowej sprawia, że jeszcze dziś przeglądając fotki i filmiki z meczu emocje są nadal żywe.
Za wspaniałą pracę, zaangażowanie, imponującą postawę i przede wszystkim promocję Piątki dziękuję wszystkim zawodnikom, którzy byli ze mną na każdym etapie rozgrywek. Gratuluję historycznego, srebrnego medalu, który zapisany zostanie na kartach sportowej kroniki szkoły.
Dla wielu zawodników była ostatnia szansa na reprezentowanie szkoły w piłce nożnej w ramach Licealiady.
Czas pokaże czy piłkarze zdecydują się wziąć udział w meczach barażowych o finał wojewódzki. Bez względu na dalszy ciąg niezmiernie cieszę się, że po roku zdalnego nauczania i przerwach w szkolnych rozgrywkach, udało się tegorocznym maturzystom doświadczyć emocji związanych z reprezentowaniem szkoły w zawodach i zdobyć wicemistrzostwo gdańska.