Lena Góra – nasz Meteor z Hollywood!

Historie zataczają krąg. Właśnie taki jak historia Leny Góry, która na zakończonym niedawno Festiwalu Filmów w Gdyni otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie „Imago”. Dlaczego o tym piszę?
Lena w roku 2007 była uczennicą „Piątki” i wzięła udział w programie Odysei Umysłu, gdzie w tzw problemie klasycznym grała postać….młodego Tasiemca (!). Grała świetnie, brawurowo i widać było, że jak wchodzi na scenę – choćby najmniejszą – to aż iskry lecą. Za swoją pracę sceniczno- odysejową cały zespół wraz z Leną otrzymał na Finałach Światowych Odysei w USA pierwsze miejsce oraz złoty puchar, który możecie dziś oglądać na parterze, nad gablotą z trofeami szkoły. Warto dodać, że członkiem tej drużyny w roku 2007 był też syn naszej pani psycholog, Agnieszki Naruszewicz – Tomek. Obecnie montażysta po łódzkiej filmówce.

Lena nie dotrwała u nas do matury, w poszukiwaniu nowych dróg kariery scenicznej, niespokojny duch wygonił ją najpierw do Londynu, potem za Atlantyk do Nowego Jorku, potem na zachodnie Wybrzeże.

Zagrała w filmie „Roving Woman”, (producent; Wim Wenders) który będzie wyświetlany w Polsce. Po festiwalu w Gdyni zrobiło się o niej głośno i bez trudu możecie poczytać o Lenie w sieci i posłuchać wywiadów. Sama mówiła, że niepokój twórczy, pasja i determinacja, aby robić to co się kocha dają szansę na znalezienie swojej drogi. Te słowa na pewno dotyczą każdej i każdego z Was.

W naszej Piątce Lena Góra była tylko przelotnym meteorem- przez jeden rok szkolny uczyła się, brała udział w wydarzeniach artystycznych, konkursach recytatorskich, Odysei, zagrała w części artystycznej uroczystości pożegnania ówczesnych maturzystów. Dziś znów zabłysnęła na niebie, tym razem w filmowym gwiazdozbiorze i wbrew temu co wiemy o meteorach- nie spłonęła, a przeciwnie- wszystko jeszcze przed nią. Osobiście – jako ówczesny trener odysejowej grupy- z radością wspominam pracę sceniczną z Leną, jej twórczą pasję, spontaniczność i odwagę! Zaglądnijcie do fotogalerii. Znajdziecie tam odysejowe materiały z Leną w roli głównej.

Leno, życzymy Ci szczęścia w karierze i nieustannych scenicznych poszukiwań!

Krzysztof Rześniowiecki
w imieniu całej społeczności V LO w Gdańsku

W galerii wykorzystano zdjęcia z archiwum artystki i za Jej zgodą oraz z prywatnego archiwum pani Agnieszki Naruszewicz.