Od “Piątki” do Dynatrace? Czemu nie?

W czwartek 16 maja br. klasa 1b gościła w gdańskim biurze międzynarodowej, technologicznej firmy Dynatrace, której siedziba mieści się w kompleksie biurowym Alchemia.
W 2021 roku w firmie zakończono proces wyposażania biur. We wrześniu 2023 roku Dynatrace zwiększyła zatrudnienia o kolejne 150 osób, co niewątpliwie świadczy o tym jak prężnie rozwija swoją działalność. Przestrzeń została starannie zaprojektowana, tak aby sprzyjała zarówno kreatywnej pracy jak i integrowała pracowników i lokalne środowisko.
Młodzież oprowadzona została po trzech piętrach biura w których uwagę zwracały nie tylko ciekawe i przyjaźnie zaprojektowane wnętrza, ale przede wszystkim cisza. Przy projektowaniu pomieszczeń do pracy zrezygnowano z tradycyjnych open space-ów na rzecz stref podzielonych funkcjonalnie do charakteru wykonywanych zadań.
Obecnie, na czterech piętrach budynku Platinum w kompleksie biurowym Alchemia w Gdańsku, Dynatrace zajmuje 5,3 tysiąca metrów kwadratowych. To tutaj, w drugim co do wielkości centrum w strukturach globalnej firmy, pracuje 350 wykwalifikowanych specjalistów.
Uczniowie klasy mat-fiz-inf mogli zapoznać się zarówno z warunkami pracy w firmie jak i zorientować się co sprzyja integracji pracowników i jakie pomieszczenia oraz atrakcje mają do dyspozycji, by móc relaksować się w przerwach od zadań i obowiązków. Z całą pewnością organizacja i przestrzeń sprzyja nie tylko rozwojowi zatrudnionych w niej specjalistów i ekspertów branży IT, ale przyczynia się również do budowania potencjału technologicznego w regionie.

Naszym przewodnikiem po firmie był pan Michał Bojko, który zapoznał nas z zasadami panującymi w firmie, organizacją pracy, oprowadził po zakątkach biura, ale także motywował młodzież do zadawania pytań, a było ich sporo.
Jednym z ciekawszych punktów zwiedzania było spotkanie z młodymi pracownikami i co ciekawe – absolwentami “Piątki” Martą Sadowską-Barankiewicz i Mateuszem Kunze, którzy po hasłem “Od “Piątki” do Dynatrace” opowiedzieli jaką drogę przebyli i co oraz kto zainspirował ich do rozwijania się i poszukiwania pracy w branży technologicznej. Marta i Mateusz w ciepłych słowach wspominali pana prof. Jarosława Drzeżdżona, który przed laty był nauczycielem Marty. Z kolei Mateusza pan profesor zainspirował podczas projektu “Zdolni z Pomorza”. Oboje do firmy Dynatrace trafili po ukończeniu kierunków informatycznych. Marta jest absolwentką Politechniki Gdańskiej, a Mateusz Uniwersytetu Gdańskiego. Z podziwem i z zaciekawieniem słuchaliśmy czym zajmują się w Dynatrace, jaką drogę przebyli, by realizować swoje pasje i jak ważna jest własna praca, ale także ludzie jakich spotykamy na swojej drodze z którymi możemy wspólnie tworzyć.
Na koniec pan Michał Bojko zdradził nam trochę ciekawostek dotyczących praktyk w firmie, rekrutacji i udowodnił jak ważne jest pierwsze wrażenie oraz budowanie dobrego wizerunku zarówno podczas spotkania “face to face” jak i już w chwili, gdy wysyłamy do firm maila i CV.
Choć nasi pierwszoklasiści mają jeszcze sporo czasu do podejmowania decyzji o swojej przyszłości, to na pewno po dzisiejszym spotkaniu mają spory “materiał” do przemyśleń i refleksji.
W spotkaniu uczestniczyły również przedstawicielki Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk, uczelni, która wcześniej pod nazwą WSB (Wyższa Szkoła Bankowa) uzyskała niedawno statut uniwersytetu.
Pani Ewa Miłoszewska – Podrażka (pełnomocnik dziekana Wydziału Informatyki i Nowych Technologii) oraz pani Katarzyna Moszczyńska (broker innowacji), krótko zapoznały z ofertą uczelni i kierunkach dotyczących branży IT jakie mają do wyboru przyszli studenci Merito.
Kto wie, może uda się nam zorganizować spotkanie w murach szybko rozwijającej się uczelni.

Wyjście klasy 1b do firmy Dynatrace odbyło się dzięki inicjatywnie pani prof. Anety Lechman, która pełniła rolę opiekuna podczas spotkania.
Za pomoc w jego organizacji dziękujemy bardzo panu prof. Jarosławowi Drzeżdżonowi, a panu Michałowi Bojko za opiekę i poświęcony czas. Dziękujemy również za poczęstunek – przepyszną pizzę.
Mamy nadzieję do zobaczenia w przyszłości w Dynatrace z kolejnymi grupami, zainteresowanej młodzieży z Piątki.
Naszym absolwentom Marcie i Mateuszowi dziękujemy za prezentację i ciekawe opowieści. Życzymy Wam satysfakcji z wykonywanej pracy i realizacji dalszych planów i zawodowych marzeń.