Złoty i srebrny medal dla Reprezentacji Chłopców w Mikołajkowych Sztafetach Pływackich

I semestr 2022/23 kończymy ze sportowym przytupem, a to za sprawą naszych pływaków, którzy wspaniale spisali się zawodach Sztafet Pływackich zorganizowanych w 20 grudnia w XV LO w Gdańsku.
Niedawno chwaliliśmy się już sukcesami naszych zawodników, którzy 2 i 3 grudnia wywalczyli medale w gdańskiej Licealiadzie w pływaniu zarówno indywidualnie jak i drużynowo.

Tym razem sztafeta chłopców w składzie: Błażej Dworakowski (2a), Jan Zieńkowicz (2c), Karol Gołofit (2b) i Aleksander Narloch (1b) z dużym zapasem czasowym na dystansie 4x50m stylem dowolnym, pokonała wszystkie drużyny i wywalczyła ponownie złoty medal w Mikołajkowych Sztafetach Pływackich szkół ponadgimnazjalnych, które od lat organizują nauczyciele wychowania fizycznego w XV LO w Gdańsku.
Jednak to nie koniec wrażeń, bo organizatorzy po raz pierwszy w tym roku szkolnym wprowadzili do grudniowych zawodów – wyścig ratowniczy. Jak ważne jest ratownictwo wodne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W tej konkurencji zespół ratowniczy musiał przeprowadzić całą akcję ratowniczą z podziałem na zadania. Pierwszy zawodnik musiał wykonać skok ratowniczy, dopłynąć do pozoranta stylem ratowniczym 20 m – podjąć pozoranta i powrócić z holowaniem (powrót 20m). Kolejny zawodnik musiał prawidłowo, technicznie przejąć i wyciągnąć tonącą osobę z wody i odpowiednio ułożyć ją na podłożu. O wyniku końcowym decydował czas oraz precyzja wykonania poszczególnych elementów ratowniczych np. skok bez zanurzenia głowy, odpowiedni sposób holowania itd.
Kapitanem Reprezentacji V LO był Maciej Śliwiak (3a) – ratownik wodny, który bardzo szybko wprowadził w arkana ratownictwa Grzegorza Horbaczewskiego (3b), na co dzień trenującego triatlon. Grzegorz po odpowiedniej instrukcji i próbie, prawidłowo i w bezpieczny sposób po holowaniu pozoranta przez Macieja, wyciągnął go z wody i odpowiednio położył na podłodze zwracając uwagę na zabezpieczenie odcinka szyjnego kręgosłupa. W roli “tonącego” świetnie spisał się Karol Gołofit. Wbrew pozorom nie jest łatwe udawanie, że nie umie się pływać i bezwładnie leżeć na wodzie, gdy chwile wcześniej zdobyło się złoty medal. Zespół w tej konkurencji zajął II miejsce i zdobył srebrny medal, ale co najważniejsze bardzo dużo każdy z chłopców się nauczył. Organizatorzy już zapowiadają, że w przyszłym roku szkolnym chcą powtórzyć zawody właśnie z tą konkurencją i dopracować szczegóły regulaminu.
Nie ma wątpliwości, że promocja ratownictwa wodnego i odpowiedniego zachowania się nad akwenem wodnym w sytuacji gdy ktoś tonie, jest bezapelacyjnie bardzo ważna. Cieszymy się, że wśród uczniów Piątki są uczniowie z takimi umiejętnościami, a także i tacy, którzy chętnie się tego nauczą. Wielkie brawa dla całego zespołu.
Gratulujemy wszystkim naszym chłopcom medali i trzymamy kciuki za kolejne Wasze sukcesy.
Mamy też nadzieję, że w przyszłym roku wystartują dziewczynki. Niestety zabrakło tym razem reprezentantek V LO w sztafetach pływackich. Brak jednej zawodniczki uniemożliwił wystawienie czteroosobowej sztafety żeńskiej. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku się uda i w pełnych składach będziemy wspólnie świetnie się bawić w gościnnych murach XV-go LO.

z pływackimi pozdrowieniami
Aneta Lechman
w imieniu ZNWFReprezentacja V LO od lewej: Grzegorz Horbaczewski, Błażej Dworakowski, Karol Gołofit, Jan Zieńkowicz, Maciej Śliwiak
Drużyna ratownicza od lewej u góry Grzegorz Horbaczewski, Maciej Śliwiak i Karol Gołofit