Świąteczna Giełda Przedsiębiorczości V LO 2022

Żegnamy rok kalendarzowy niezwykłym wpisem z ogromnymi podziękowaniami dla Uczestników jedynych w swoim rodzaju Mikołajek, które postanowiliśmy obchodzić 6 grudnia w szatach Świątecznej Giełdy Przedsiębiorczości. W planowanym od września wewnątrzszkolnym wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięcioro uczniów, którzy przygotowali stanowiska wystawiennicze: cukiernicze, rękodzielnicze, artystyczne i usługowe. Wystawcy zadbali o świąteczny klimat oraz estetyczną ekspozycję oferowanego towaru. 

Wzorcowe, piękne, przykuwające wzrok stoisko przygotował Krzysztof Jazgarski z klasy II d, oferujący świece. Tym razem mieliśmy przyjemność delektować się zapachem świec na bazie wosku sojowego. Autorskie etykiety informujące o nucie zapachowej zamkniętej w szklanych słoiczkach dodatkowo przyciągały estetyką wykonania. 

Stoisko Kamowisko zaprezentowała Kinga Nowak z klasy II c. Szydełkowe cuda w postaci maskotek, i breloczków oddawały talent rękodzielniczki, która do stworzenie włóczkowych cudów nie potrzebuje wzorów ani tutoriali. Kinga jest w stanie stworzyć dowolną maskotkę na zamówienie, wystarczy pokazać przykładowe zdjęcie. Mieliśmy też okazję spróbować przepysznych przetworów, które w miesiącach kanikuły oraz jesienią Kinga wykonuje wraz z tatą. Konfitury, wiśnie w żelu, keczupy do nachosów kusiły doskonałym domowym smakiem.

Wojtek Rohde z klasy I b zdecydował się pokazać nam cuda, jakie wykonuje wspólnie z mamą. Filcowe koniki zawieszki, myszki, które można było nabyć jako zabawki dla kotów, mini szopki z postaciami drukowanymi na drukarce 3D, przewspaniałe zakładki do książek z głowami bałwanka, miękkie i tulaśne renifery z nóżkami jak patyczki, stojące na baczność na drewnianych podstawkach. Nie zabrakło również autorskich świeczników.

Giełda bez toreb V LO to nie prawdziwa giełda. Dlatego postanowiliśmy pokazać światu aż trzy rodzaje toreb. Paweł Falc i Paweł Karaszewski pojawili się z zestawem czarnych toreb z logo V LO zaprojektowanym przez absolwentkę Piątki, Jagodę Falc. Faustyna Formela przyjmowała zamówienia na torby z malowanymi wzorami (świetne!). Agata Krzysztoszek zachwyciła nas makramą. Torby z przyszytymi do nich efektownymi wyplatankami ze sznurka to jeden z piękniejszych, a jednocześnie bardziej praktycznych prezentów na Święta.

Centralną część auli zajęły bluzy z haftowanym logo szkoły. Z inicjatywy biblioteki oraz z perfekcyjną realizacją nowych przewodniczących SU ruszyła druga tura zamówień na bluzy. Gdańska Firma Balticprint, jak zwykle stanęła na wysokości zadania i w dniu Giełdy uczniowie mogli cieszyć się odbiorem “firmowej” odzieży. Niektórzy zapragnęli nosić logo V LO na innych niż bluzy czy koszulki ubraniach i po raz pierwszy od lat pojawiły się w ofercie spodnie dresowe z logo Piątki na nogawce.  Ciekawe, czy w przyszłym roku firmowa oferta odzieżowa znów zostanie poszerzona o nowe części garderoby. 

Przed społecznością V LO swe talenty odkryli także wytwórcy czapek i szalików szydełkowych, czyli Marysia Sadowska z kl. I d oraz Radosław Nenca z klasy I b. Świetne wyroby! Czekamy na więcej w przyszłym roku. Gratulujemy pomysłów, cierliwości i pracowitości!

Profesjonalnie przystosowane kostki rubika do speedcubingu czekały na stoisku Jakuba Kowalskiego i Zygmunta Baranowskiego z kl. IIII b, którzy prezentowali różnicę w płynności układania pomiędzy kostką zwykłą, a kostką odpowiednio przygotowaną do szybkiego przesuwania jej elementów.

Usługi oferowali Paweł Klein z kl. III b oraz Tymon Dulian z III a, którzy połączyli stanowisko fotograficzne z parzeniem świątecznej herbaty. Różnorodne rysunki oraz grafiki  można było zamawiać u Anny Seligi z klasy II o profilu mat-fiz.

Niespodziewanie w trakcie trwania Giełdy Przedsiębiorczości pojawił się nowy uczestnik, pp. Krzysztof Rześniowiecki. Postawiwszy przed sobą tabliczkę z ofertą, informującą o możliwości zamawiania u niego wierszy o sobie za darmo, czekał na klientów, których jak się domyślacie, nie zabrakło.

Wśród oferty nie zabrakło biżuterii. Jakub Moraczewski z kl. 2 a przyniósł oplecione miedzianym drutem kamienie, którym nadał kreatywne nazwy. Na stanowisku Julii Żyromskiej czekały przepiękne bransoletki i zalaminowane zakładki do książek. Rewelacyjne i ciekawie wyeksponowane bransoletki wykonał też Leonard Domachowski z klasy III b. 

Zawsze mile widziane coś na ząb przygotowali cukiernicy V LO. Ciasta, ciasteczka, bezy, marynowana dynia, kawa z puree dyniowym, korzenna herbata, francuskie choineczki, wegańskie wypieki, i inne słodkie cuda przygotował kulinarny sztab Piątki. Wszystko zniknęło w brzuchach świątecznych żarłoków. Smaczne wspomnienia zostały na zdjęciach. Dziękujemy za mikołajkową ucztę: Julii Dunst oraz Zuzi Śliwiak z II e, Julii Kurowickiej i Antoninie Dudek z I d, Zosi Jagle z III e, Hannie Stankiewicz z kl. II d, Jakubowi Walentukiewiczowi i Tomaszowi Gąsiorowskiemu z kl. III c, a także Pawłowi Czermańskiemu z kl. II b, który spróbował swych sił jako wytwórca konkurent Pellowskiego wypiekającego popularne w V LO słodko-słone drożdżowe świderki.

W zorganizowanie Giełdy był zaangażowany sztab ludzi, włączając dekoratorów, którzy zajęli się wystrojem auli – na podeście obok choinki stanęły stosy eko-paczek świątecznych. Do ich wykonania wykorzystaliśmy kartonowe kostki rubika z poprzedniego eventu, które owinęliśmy zakupionym z funduszy Rady Rodziców papierem pakowym i rafią. 

Na koniec pragniemy podziękować osobie, bez której Świąteczna Giełda Przedsiębiorczości nie dotarłaby do zainteresowanych w tak skuteczny. Chodzi oczywiście o Oliviera Markowicza z IV ap, autora niepowtarzalnej grafiki plakatowej.

Wspierały nas w trakcie paromiesięcznych przygotowań panie dyrektor, cierpliwi nauczyciele, pracownicy obsługi, sympatycy z różnych klas i profili, członkowie samorządu szkolnego, a także fotografowie oraz redaktorzy Stefan Newsa. Im wszystkim dziękujemy i cieszymy się, że urozmaiciliśmy codzienność życia szkolnego tym projektem, który okazał się dla nas, organizatorów i uczestników wielką integracyjną oraz edukacyjną przygodą. 

Mamy nadzieję zobaczyć się z Wami za rok podczas drugiej edycji Giełdy! Dziękujemy, że byliście z nami tego dnia.


Organizatorem Giełdy była biblioteka V LO

Zdjęcia: Aleksandra Szpejankowska z kl. 4 c oraz biblioteka V LO


Galeria zdjęć Oli Szpejankowskiej

Galeria zdjęć biblioteki V LO