4. edycja Książkowej Pomocy – kiermaszu charytatywnego V LO i Gdańskich Firm na rzecz oddziału dziecięcego Szpitala przy. ul. Polanki

Książkowa Pomoc to niezwykłe wydarzenie na dziedzińcu V LO w Gdańsku, będące efektem kilkuletniej współpracy szkoły z Gdańskimi Firmami. Integrujemy się, przy okazji zbierając fundusze na rzecz dzieci oddziału dziecięcego Szpitala Polanki. Ten niezwykły kiermasz organizuje niezmiennie pp. Katarzyna Tusk-Olczak, a pomagają jej uczniowie i nauczyciele Oliwskiej Piątki.

Tak pisze o nim sama inicjatorka:

“Już po raz czwarty spotkaliśmy się na dziedzińcu V LO w pięknym słońcu, pośród mnóstwa książek, dobrej energii, zabawy, uśmiechu i mnóstwa otwartych serc. „Książkowa Pomoc” powoli staje się cyklicznym wydarzeniem w najstarszej dzielnicy Gdańska, jaką jest Oliwa. W tym roku po raz kolejny zbieraliśmy fundusze na oddział numer 5 Szpitala Dziecięcego im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Tym razem nasz charytatywny festyn odbył się 27 maja, przed Dniem Dziecka. Nasz dziedziniec zamienił się w plac zabaw, z dmuchanym zamkiem, bajecznymi bańkami, warsztatami i zabawami dla dzieci, występami iluzjonisty i jogą śmiechu. Jak zwykle można było upleść sobie wianek z wiosennych kwiatów i kupić pięknie wykonane produkty z rękodzieła. Była również loteria fantowa „Szczęśliwy Numerek,” która cieszyła się dużym powodzeniem, a wygraną w niej były darmowe bilety do Zoo do końca roku. Jak co roku byli z nami ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa ADIUTAR, którzy udostępnili swoją karetkę dla naszych gości, oraz uczyli chętnych jak udzielać pierwszej pomocy. Zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla rodziców bardzo dużą atrakcją w tym roku był wóz strażacki, dostępny do zwiedzania dla wszystkich mających chęć i odwagę wejść do środka tego pojazdu.

Oczywiście centralnym punktem naszego festynu były książki. Kolejny raz dziękujemy firmie Amber Expo za namioty dające cień i zapewniające niezbędną przestrzeń dla mnóstwa książek o przeróżnej tematyce. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, wystarczyło jedynie dłuższą chwilę spędzić na poszukiwaniach pośród setek wypatrzonych powieści ulubionych autorów, dziesiątek albumów, opowiadań, poradników, i innych ciekawych pozycji.

Wraz z partnerskimi firmami udało nam się stworzyć razem wyjątkowe wydarzenie, któremu od wielu lat sprzyja nawet pogoda. Słońce i tym razem nas nie zawiodło.

Bardzo dziękujemy naszym partnerom, firmom i stowarzyszeniom z Gdańska i okolic: Best Events, Solidigm, Erum, Metsa, FujiFilm, Kemira, LSEG, DNV, Arla, Alexander z Chwaszczyna, Stowarzyszeniu MotoLejdis oraz Amber Expo. Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu i pasji udało się zebrać dla małych pacjentów ponad 13500 zł, pobiliśmy tym samym rekord z zeszłego roku. Mamy nadzieję na dalsze wspólne inicjatywy. Brawo Wy Brawo My!”

W tym roku najaktywniej w Książkowej Pomocy brały udział dwie klasy: II d oraz I d, mając do pomocy ochotników z pozostałych klas oraz poza czujnym okiem organizatorki, pani Tusk-Olczak, wsparcie pp. Jacka Pankraca. Karolina Długosz wraz z Amelią Nienałtowską, Leną Piotrowską oraz Darią Grabowską z klasy II d pozyskały fundusze z minigrantu Gdańskich Funduszy Młodzieżowych na materiały potrzebne do wykonania rękodzieła sprzedażowego i przeprowadzenia warsztatów dla dzieci, a Milena Kozub z klasy III a – korzystając z dofinansowania od Rady Rodziców oraz pomocy pana Eugeniusza pełniącego w szkole obowiązki konserwatora i ogrodnika, który obdarował nas trzema pękatymi siatami świeżych cudnie pachnących kwiatów – stworzyła fenomenalne wianki, w których wyplataniu mogli brać udział wszyscy chętni. Jak zwykle niezastąpiona przy stanowisku cukierniczym okazała się pp. Dominika Zielińska. Zdjęcia wykonała Biblioteka V LO. Sztab ludzi pracujących przy organizacji Książkowej Pomocy nie był liczny, za to efekty działań są bardziej niż satysfakcjonujące. Odwiedziła nas nawet Monika Milewska, pisarka i absolwentka naszej szkoły. Spędziliśmy ten ważny dla nas dzień z uśmiechem i poczuciem dobrze wykonanego zadania. Na koniec najważniejsze – Książkowa Pomoc miała szansę udać się dzięki naszym licznym Gościom, którym po tysiąckroć dziękujemy – za wizytę, za hojność, za dobre fluidy!