„Summer School on Mediterranean Diet” w Terni

Niezwykle inspirująca i edukacyjna była wyprawa trzech uczennic V LO Stelli Czapp, Alicji Kozłowskiej i Wiktorii Michnowskiej z klasy 3e, które wraz z opiekunem p.p. Anetą Lechman i koordynatorem przedsięwzięcia p.p. Alicją Cała, w dniach od 9 do 15 września br. uczestniczyły w „Summer School on Mediterranean Diet” w Terni we Włoszech.
Konferencja zorganizowana została przez Italian Obesity Network we współpracy z Uniwersytetem w Nagoya w Japonii i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Nad całym przedsięwzięciem przez wiele miesięcy czuwała pani prof. Alicja Cała. Dzięki staraniom pani prof. i współpracy z panem prof. Michałem Woźniakiem z Katedry Chemii Medycznej GUMed, udało się zorganizować Summer School dla naszych uczniów. Wyjazd kończył zeszłoroczny udział drugoklasistów klasy biologiczno-chemicznej w projekcie „Pomorski College Medyczny”. Tematem przewodnim wykładów był wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie człowieka. Oprócz zajęć teoretycznych, udziału w niezwykle ciekawych wykładach i dyskusjach, uczestniczki mogły dowiedzieć się na czym polega przygotowywanie zdrowej żywności. Ponadto organizator dołożył wszelkich starań, aby uczestnicy konferencji nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, ale również poznali architekturę i przyrodę tego niezwykle urokliwego miejsca. W programie zajęć zostało uwzględnione zwiedzanie miasta archeologicznego oraz pięknych wodospadów Marmore Waterfalls, mieszczących się kilka kilometrów od centrum Terni. W ostatni dzień pobytu we Włoszech, czekając na odlot do Polski, uczennice wraz z opiekunkami skorzystali z kilkugodzinnej przerwy w Rzymie i udały się na małe zwiedzanie jednej z najpiękniejszych stolic świata.
Mamy nadzieję, że w przyszłości nie zabraknie podobnych projektów i że więcej uczniów VLO będzie mogło wziąć w nich udział.
Dziękujemy Panu prof. Michałowi Woźniakowi za możliwość udziału w projekcie. Za zaangażowanie i starania, by w wyjeździe wzięli udział uczniowie Piątki dziękujemy pani prof. Alicji Cała.
Trzymamy kciuki za kolejne takie przedsięwzięcia.

Fotogaleria tutaj

Foto: Aneta Lechman