Wymiana młodzieżowa z Evangelisches Gymnasium w Siegen

W bieżącym roku szkolnym 13 uczniów z klas II c i II d wzięło udział w odbywającej się co dwa lata wymianie młodzieżowej z naszą szkołą partnerską Evangelisches Gymnasium w Siegen (Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy). Ze strony polskiej za organizację odpowiedzialni byli pp. prof. Ala Koman i Jacek Pankrac, a ze strony niemieckiej pp. prof. Nadine Henninger i Jan Schulte.
Młodzież naszej szkoły gościła Niemców w dniach 22-29 września. W programie wymiany znalazły się lekcje w V LO, wspólne zajęcia warsztatowe w byłym hitlerowskim obozie zagłady Stutthof, a także zwiedzanie Gdańska, zamku w Malborku, wycieczka do Łeby i zajęcia w gdyńskim Centrum Nauki Experyment.

Wyjazd do Siegen odbył się w dniach 4-11 października. Po drodze grupa polska znalazła czas na ekspresowe godzinne zwiedzanie centrum Berlina (dworzec główny, Reichstag, biuro kanclerza, Unter den Linden, Brama Brandenburska, pozostałości po murze berlińskim, Park Tiergarten), natomiast podczas pobytu w Siegen uczniowie nasi zwiedzili miasto, brali udział w lekcjach na terenie szkoły niemieckiej, a także pojechali na wycieczkę do Kolonii, Bonn i na zamek Drachenfels nad Renem. Program został dopełniony zajęciami w parku linowym Kletterwald Freudenberg i zwiedzaniem miasteczka Freudenberg (zabytku wpisanego na listę UNESCO).

Program obydwu części wymiany został dofinansowany z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)