Talenty Piątki 2023 przeszły do historii

W piątek 23 marca 2023 roku odbył się koncert Talentów Piątki.
Gdyby nie mała przerwa z powodu pandemii, byłaby to dokładnie 23-cia edycja tego wyjątkowego, muzyczno-tanecznego wydarzenia. Choć nawet w tym trudnym czasie udało się nam zorganizować coś w rodzaju Talentów Online.
Koncert Talentów po raz pierwszy zorganizowany został w 1995 roku z inicjatywy nauczycielki fizyki pani prof. Małgorzaty Twarowskiej, która przez pierwszych pięć lat organizowała wydarzenie.
W kolejnych latach uczniowie i nauczyciele kontynuowali tradycję, która z powodzeniem przetrwała do dziś.
Przez lata impreza była zawsze stałym punktem kalendarza każdego roku szkolnego i zawsze przyciąga wielu sympatyków.  Talenty są otwarte dla wszystkich. Często biorą w nich udział absolwenci, a także artyści spoza szkoły, zapraszani przez uczniów Piątki.
W tym roku w piątkowy wieczór tłumnie do auli przybyli uczniowie, rodzice i zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczyciły nas m.in. absolwentka Piątki, Pani poseł Małgorzata Chmiel, wieloletnia Pani dyrektor V-go LO Teresa Głuszczak i wspomniana inicjatorka Koncertu Pani prof. Małgorzata Twarowska. Nasze zaproszenie przyjęła również Prezes Oddziału ZNP Pani Alina Molska. Nie zabrakło również Pani dyrektor Małgorzaty Bąk i Pani dyrektor Moniki Kuleszy-Cisak. Mieliśmy również żeglarski akcent, bo czas dla naszych artystów i organizatorów, znalazł Pan Robert Smagoń, absolwent VLO, koordynator sekcji żeglarskiej w V LO w Gdańsku i Fundacji Dziedzictwa Morskiego.  Na widowni zasiedli również obecni i byli nauczyciele, uczniowie, rodzice, absolwenci i ciekawi zobaczenia naszych artystów, pracownicy i sympatycy Piątki.  Cieszymy się, że Talenty od lat łączą pokolenia, jednoczą całą społeczność Piątki nie tylko w auli szkoły, ale również w sieci dzięki transmisji koncertu online. 

W tym roku Koncert  przepięknie poprowadzili Amelia Bujko z klasy 2e i Maks Szatkowski z klasy 3e. Oboje nie tylko zadbali o atmosferę podczas Koncertu, ale również na etapie przygotowań bardzo zaangażowali w dopracowanie tekstu konferansjerki przygotowanego przez panią prof. Anetę Lechman.
Nad tekstem współpracowali równż z Panią prof. Marzeną Węcławską.
O oprawę całej uroczystości zadbali uczniowie klasy 2b, którzy w kilka dni musieli opanować, zakupione na pięć dni przed koncertem, multimedialne urządzenia w tym m.in. konsolę miksującą do dźwięku i zestaw nagłośnieniowy.
W tym roku w reżyserce zasiedli: Gaweł Jabłoński (odpowiedzialny za oświetlenie), Jędrzej Ćwikliński (odpowiedzialny za live stream), Szymon Daraszkiewicz (odpowiedzialny za dźwięk) i Karol Gołofit (odpowiedzialny za oprawę multimedialną). Chłopców, na etapie przygotowań, wsparł również, swoim doświadczeniem w pracy w reżyserce, Adam Angielski z klasy 3b oraz Mateusz Gawlik z klasy 4b.
Ponadto o naszych artystów zadbali również Karol Piernikowski, Olek Bryńczak i Stefan Frąckowski wszyscy z klasy 2b. Chłopcy bezbłędnie pilnowali płynności koncertu, przygotowywali w tempie i według scenariusza sprzęt dla artystów i dbali by spełnić ich wszystkie potrzeby, a w razie problemów szybko reagowali.

Praca całego zespołu niewątpliwie przyczyniła się do stworzenia wyjątkowego wydarzenia.
Z kolei nasi artyści dołożyli wszelkich starań, by ich występy były wyjątkowe. Sprawili, że cały Koncert to była wspaniała uczta dla ucha i oka. Nie zabrakło akcentów tanecznych, a nawet pojawił się również skecz w wykonaniu absolwentów Piątki.
W kuluarach o porządek zadbały nie zastąpione inspicjentki: Iga Kossakowska, Zuzia Tomczak, Izabela Kiezik i Zuzia Jurkowska, wszystkie z klasy 2e.


Dekoracje w auli to dzieło i pomysły pani prof. Doroty Bandzmer, Marty Kosickiej z klasy 2c oraz Igi Kossakowskiej z klasy 2e, a przy wykonywaniu plastycznych akcentów i ich zawieszaniu pomagały również Zuzia Jurkowska, Zuzia Tomczak, Izabela Kiezik i spontanicznie dziewczęta z klasy 2e.
Nad całością czuwała Pani prof. Aneta Lechman przygotowując scenariusz imprezy, plakaty, oprawę multimedialną i organizując próby. Przy przesłuchaniach i próbach również ogromnym wsparciem była Pani prof. Marzena Węcławska.

Koncert Talentów to duża inwestycja finansowa. Dlatego bardzo dziękujemy za wszelkie wsparcie Radzie Rodziców przy V LO w Gdańsku, a szczególnie Pani Barbarze Montwiłł Przewodniczącej Rady Rodziców, która zaangażowała się w wsparcie organizatorów koncertu od strony doradczej przez specjalistę z firmy zewnętrznej ds. dźwięku i nagłośnienia.
Nieocenioną pomoc otrzymaliśmy również ze strony Pani dyrektor Małgorzaty Bąk, która wiele niespodziewanych problemów, które napotykaliśmy na etapie przygotowań, rozwiązywała szybko i skutecznie i była wsparciem dla nas w każdym momencie.

Za pomoc organizacyjną przy planowaniu prób i rezerwacji auli dziękujemy również Pani dyrektor Monice Kuleszy, a wszystkim nauczycielom dziękujemy za wyrozumiałość dla hałasów, które niewątpliwie towarzyszą przygotowaniom tego typu wydarzenia.
Ogromną pomoc otrzymaliśmy również od wychowawczyni klasy 2b, Pani prof. Dominiki Zielińskiej, która m.in. dbała, by chłopcy z reżyserki i obsługi sceny, jak na mniej kolizyjnie z planem lekcji, brali udział w próbach Koncertu.

Na koniec wymienimy tych, którzy dostarczyli nam niezapomniane wrażenia, dostarczyli ogrom energii, a ich występy niewątpliwie stały się inspiracją na przyszłość.
Mowa oczywiście o naszych artystach.
W kolejności występów na scenie pojawiali się:

 1. Mateusz Gawlik 4B, Amelia Karpińska ZSP w Gdyni, Karolina Weręgowska 7LO, Marta Kosicka 2C VLO
  Henryk Gawrysiak 10LO, Tosia Bloch 2LO, Hanna Żol 4LO – występy rockowe
 2. Lilia Hurless (4C), Bianka Browczuk (4C) – wokal
 3. Zosia Puzyna (3E) – taniec
 4. Jakub Moraczewski (2A) (wokal)
 5. Bianka Browczuk (4C), Stanisław Dąbkowski (3A) – wokal, fortepian
 6. Miłosz Łytkowski (2C), Mateusz Pyszka (2C), Filip Maniecki – absolwent V LO na trąbce (wokal, gitary)
 7. Anna Owczarek (4D), Michalina Nastały (4D) – wokal i przy fortepianie pani Agnieszka Maciaszczyk
 8. Klaudia Piotrowska (3E) – wokal i przy fortepianie pani Agnieszka Maciaszczyk
 9. Marta Kosicka (2C) – przy fortepianie, Maja Szczepańska 4LO w Gdańsku – wokal
 10. Marcin Wieczorek i Filip Majchrzak Absolwenci, matura 2017 – skecz, plus Marcin Wieczorek – fortepian
 11. Agnieszka Czabańska (2D) – skrzypce, Agata Krzysztoszek (2D) – fortepian, Hanna Sznajder (2D) – wokal
 12. Milena Browczuk – absolwentka V LO i zaproszone przez Milenę:  Julia Lademann, Paulina Lademann, Zuzia Lewandowska, Aleksandra Bielecka, Alicja Weber – występ taneczny
 13. Agnieszka Czabańska (2D) – skrzypce, Natalia Wiedrycka (2A) – skrzypce.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych absolwentów, którzy mimo wielu obowiązków znaleźli czas by przygotować występy i dać ogrom radości piątkowej publiczności. Dziękujemy: Milenie Browczuk, Filipowi Manieckiemu, Marcinowi Wieczorkowi i Filipowi Majchrzakowi.

Za poświęcony czas i piękne zdjęcia dziękujemy Pawłowi Klein z klasy 3B.

Jesteśmy pod wrażeniem całego wydarzenia. Jeszcze raz wszystkim pięknie dziękujemy za wsparcie i stworzenie niezapomnianego Koncertu.
Mamy nadzieję do zobaczenia za rok!

z muzycznymi pozdrowieniami
Aneta Lechman
Marzena Węcławska