Akcja Profilaktyczna “Profilaktyka Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy” – Współpraca z SANEPID oraz NFZ

Z radością informujemy, że w naszej szkole odbyła się ważna akcja profilaktyczna programu edukacyjnego “Profilaktyka Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy”. Inicjatywa ta została zorganizowana we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (SANEPID) oraz Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

W trakcie spotkania omówiono liczne kwestie związane z profilaktyką nowotworową, w tym czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jąder. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jak unikać tych zagrożeń oraz jakie objawy powinny ich zaniepokoić.

Jednym z kluczowych elementów akcji było uświadomienie uczniów o konieczności regularnego samobadania. Specjaliści przeprowadzili szczegółowy instruktarz oraz praktyczne ćwiczenia, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi, szyjki macicy oraz jąder.

Ponadto, w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu, uczniowie mieli możliwość zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu i dowiedzieć się, jak palenie tytoniu wpływa na ich organizm. Była to doskonała okazja, aby zrozumieć szkodliwość tytoniu i podjąć decyzję o niepodejmowaniu tego nałogu. Dodatkowo, uczniowie mogli przymierzyć alkogogle, co pozwoliło im na własne oczy zobaczyć i doświadczyć, jak alkohol zaburza percepcję i koordynację.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do lepszego zrozumienia znaczenia wczesnej diagnostyki i profilaktyki nowotworowej oraz promowania zdrowego, wolnego od nałogów trybu życia. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!

Zachęcamy do dalszego dbania o swoje zdrowie i regularnych badań.