V edycja Książkowej Pomocy za nami z wynikiem ponad 20 tys. zł

BOOK&HELP

Już po raz piąty na dziedzińcu V LO w Gdańsku Oliwie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Book and Help- Książkowa Pomoc, czyli rodzinny festyn połączony z charytatywnym kiermaszem na rzecz Oddziału Dziecięcego nr 5 Szpitala im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku umożliwia niemal coroczne nabywanie sprzętu medycznego dla tego właśnie oddziału dla najmłodszych pacjentów. W ubiegłym roku udało się za przekazane ze zbiórki pieniądze kupić specjalistyczny bilirubinometr oraz nebulizatory dla maluszków, a w tym roku zostanie dokupionych kilka medycznych pulsoksymetrów, które wyglądają niepozornie, a ich ich koszt jest całkiem spory. A to wszystko dlatego, że w trakcie zaledwie kilku godzin trwania kiermaszu oraz paru tygodni działania internetowej skarbonki udało się zgromadzić ponad 20 tysięcy złotych.

W pierwszej kolejności olbrzymie podziękowania należą się zaprzyjaźnionym Placówkom, Firmom i ich Pracownikom, dzięki którym kiermasz nie miałby szansy się odbyć w tak efektownej odsłonie. Są to:

Solidigm, Amber Expo, KemiraSonyAMS, Arla, DNV, Erum Group, Fuji Film, Hiab, LSEG, Metsa Group, MotoNord, Satel, Aleksander oraz Ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie

To właśnie Partnerom zawdzięczamy sponsoring wielu atrakcji. W tym roku był to jak zwykle druk materiałów promocyjnych, pokrycie kosztów wypożyczenia dmuchanego zamku, wsparcie finansowe związane z wypożyczeniem od Miasta namiotów wystawienniczych, zapewnienie nagród fantowych do loterii, czy wypożyczenie gier do kącika zabaw.

Przygotowanie wydarzenia i koordynowanie działań zmierzających za każdym razem do efektywnego i efektownego finału jest bardzo czasochłonne. Wymaga zaangażowania sztabu wolontariuszy, logistyki, wielu działań promocyjnych, a także niemałego wkładu finansowego, choćby przeznaczonego na druk plakatów i ulotek. W tym roku przy Book and Help pracowało ponad sto osób. Najpierw gromadzono nowe lub niezniszczone książki, sortowano je gatunkami. Zbierano chętnych do pieczenia ciast, rysowania tablic informacyjnych, przenoszenia stolików i krzeseł z sal lekcyjnych do namiotów wypożyczonych od Amber Expo, by następnie ułożyć w nich setki jeśli nie tysiące woluminów. Imprezę w tym roku poprowadzili animatorzy z V Liceum Jakub Kreczman z 2c i Iga Kozik z 1a. Zawitała gościnnie casplayowa wróżka – absolwentka V LO Margareta Kąkol. Na stoisku rękodzielniczym można było zakupić materiałowe scrunchie i uśmiechnięte szydełkowe pierożki przypinki wykonane przez Bibliotekę V LO, drukowane na drukarce 3D, lekkie jak piórko kolczyki z filamentu kukurydzianego, autorskiego projektu Joanny Karaś – córki nauczycielki geografii V LO, obrazy i plakaty od darczyńców z lat poprzednich. Maluchy ustawiały się w kolejce do malowania twarzy, zaplatania warkoczyków i wykonywania bransoletek z koralików, które przynieśli w darze nauczyciele i uczniowie liceum. Wielbiciele florystycznych cudów mogli spróbować swych sił w wyplataniu kwietnych wianków lub zakupić gotowy produkt w wykonany przez zaprzyjaźnioną z V LO radną Wrzeszcza i florystkę Elżbietę Jabłońską, wspieraną florystycznie przez uczniów i absolwentkę V LO Mirę Kozub. Dużym powodzeniem cieszyło się niepowtarzalne stanowisko szkolnego pedagoga i nauczyciela roku Krzysztofa Rześniowieckiego, który pisał wiersze na zamówienie. Przy kawie i herbacie można było ulec czarowi integracji, by zaraz potem wrócić do szukania książek lub ubrań z drugiej ręki, lub po prostu cieszyć oko maluchami skaczącymi na wielkim dmuchanym zamku, grającymi w jengę xxl, układającymi piankowe puzzle, goniącymi kiermaszowe bańki. Gościnnie pojawiła się ekipa z psami ratowniczymi, zajechali motocykliści z MotoNord, były prowadzone warsztaty z wykonywania naturalnych kosmetyków, podczas których uczestnicy tworzyli pachnący peeling do ciała z dodatkiem płatków kwiatów, drobinkami bursztynu lub kakao. Miłośnicy relaksu mogli również rozkosznie rozciągać się podczas paru sesji „jogi śmiechu” na trawie. Oczywiście przybył gość specjalny, dyrektor placówki szpitalnej pani Małgorzata Paszkowicz. A każdy zainteresowany trudną pracą Ratownika Medycznego mógł wejść do karetki ze Stowarzyszenia na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE”, której obsługa przy okazji zabezpieczała Książkową Pomoc medycznie.

Od rana dyżur pełniła dyrektor V Liceum Małgorzata Bąk, by pomagać organizatorce Książkowej Pomocy pani Katarzynie Tusk-Olczak i by mieć pieczę nad wolontaryjną pracą wychowanków, których imponującą pod względem długości listę można zobaczyć tutaj >>

Sobota 8 czerwca zostanie zapamiętana jako dzień wielkich serc oraz data narodzin logotypu Książkowej Pomocy stworzonego przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego V LO Krzysztofa Jazgarskiego. Pogoda dopisała, humory jeszcze bardziej. W przyszłym roku społeczność V LO oraz pracownicy współpracujących przy kiermaszu firm znów postarają się zasypać stoły książkami zebranymi w jednym celu – by pomagać chorym pacjentom pobliskiego szpitala.