Uczniowie V LO w Gdańsku, podobnie jak w roku ubiegłym, wzięli udział w II edycji wrześniowego projektu Politechniki Gdańskiej pt: “Politechnika Talentów 2024”
Wydarzenie zorganizowane zostało w dniach 19-20 września 2024 roku dla uczniów najlepszych liceów i techników z województwa pomorskiego (patrz. ranking Perspektywy). Na uczestników czekały dwa dni pełne nauki i poznawania uczelni. Nie zabrakło też czasu na zabawę.
Uczniowie mogli wybrać jeden z sześciu paneli tematycznych przygotowanych przez wydziały uczelni. Centrum Sportu Akademickiego PG przygotowało również ofertę zajęć sportowych, a w Akademickim Klubie Kwadratowa odbyła się kolacja i impreza integracyjna dla uczestników i ich opiekunów połączona z atrakcjami przygotowanymi przez Samorząd Studencki PG. Nie możemy nie wspomnieć o sukcesie naszych uczniów, którzy w jednej drużynie wraz z kolegą z II LO w Sopocie wygrali “Pub quiz” i tym samym zdobyli ciekawe nagrody.
Po imprezie w Kwadratowej uczniowie z Gdańska, którzy wyrazili wcześniej taką chęć i ci, którzy przybyli na wydarzenie z dalszych stron województwa pomorskiego, spędzili noc w akademiku i mogli poznać warunki w jakich studiują i żyją, w ciągu roku akademickiego, studenci spoza Trójmiasta. Ponadto w czasie dwóch intensywnych dni na wszystkich czekały też warsztaty coachingowo-integracyjne, które poprowadziła specjalistka z Biura Karier i Absolwentów PG.
Nauczyciele i opiekunowie mogli wziąć udział w w warsztatach, zwiedzić uczelnię, jej wydziały oraz campus w towarzystwie przewodnika, przedstawiciela działu administracji zajmującego się historią uczelni. Mogli również zanurzyć się w zakamarki przeogromnej i nowocześnie zaaranżowanej Biblioteki Głównej Politechniki oraz poznać jedną z jej filii.
Pani prof. Monika Michalska uczestniczyła w bardzo ciekawych warsztatach dotyczących zjawiska zmiany pokoleniowej i potrzeb współczesnej młodzieży “Pokolenie Z i Alfa”, a pani prof. Aneta Lechman otrzymała moc inspiracji na szkoleniu “Otwarte zasoby edukacyjne – akademicka wiedza w Twoim domu”.
Pusty główny gmach uczelni, bez gwaru studentów i skąpany w słońcu, robi naprawdę piorunujące wrażenie. Przebywanie w nim to czysta przyjemność. Śniadanie i obiady przygotowane zostały dla uczestników na przepięknym dziedzińcu D.G. Fahrenheita. Na uwagę zasługuje świetna organizacja wydarzenia jak i przemiła opieka nad uczestnikami. Każda grupa uczniów miała swojego opiekuna, a nad nauczycielami wspaniale czuwały koordynatorki projektu i cudowne panie z biblioteki. W każdym momencie służyły pomocą i rozwiązywały wszelkie organizacyjne sprawy.
Jeśli ktoś z licealistów planuje studia na tej uczelni, to takie wydarzenie może stanowić fantastyczną okazję do jej poznania i zorientowania się na jakich wydziałach mogą kontynuować naukę po egzaminach maturalnych.
Kolejna okazja do zwiedzenia uczelni będzie podczas jej Dni Otwartych, ale panie z biblioteki już dziś zaoferowały, że w ciągu roku szkolnego również mogą przygotować extra zajęcia zapoznawcze na terenie biblioteki i uczelni dla wybranej klasy bądź grupy chętnych uczniów. Warto dodać, że z zasobów Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej można korzystać również nie będąc studentem.
Opiekunki tegorocznej edycji pani prof. Aneta Lechman i pani prof. Monika Michalska pięknie dziękują uczniom biorącym udział w projekcie za wspólnie spędzony czas, fantastyczną organizację i dobrą zabawę.
A jeśli Wy drodzy uczniowie chcecie dowiedzieć się szczegółów dotyczących projektu lub zadać pytanie dotyczące samej uczelni, to kierujemy Was do tegorocznych uczestników edycji “Talenty Politechniki”, a byli nimi:
4a: Hipolit Płatek, Maciej Lewandowski
4b: Natalia Bujny, Szymon Daraszkiewicz, Gaweł Jabłoński, Alexander Grajewski, Henryk Schwarzweller
4c: Mieszko Jaworski, Jakub Juszczyński, Karolina Żelewska
4d: Ewa Kowalewska, Lena Piotrowska, Agata Krzysztoszek, Lena Piękosz
3b: Mateusz Bober, Marek Czabański, Maja Maderska,
3c: Wilhelm, Węglicki, Milena Wolf
2d: Jakub Liśkiewicz
z matematycznymi pozdrowieniami 😉
Aneta Lechman i Monika Michalska
Foto: Aneta Lechman