Klasa 4e gościła w Sejmie RP na zaproszenie pana Posła Jarosława Wałęsy

Klasa 4e wraz z wychowawczynią panią prof. Anetą Lechman i drugim opiekunem panią prof. Dominiką Zielińską odbyła jednodniową wycieczkę do Warszawy w czwartek 26 września br. bogatą w ciekawe spotkania i interesujące atrakcje.
Jedną z nich była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej do którego młodzież przybyła na zaproszenie Pana Posła Jarosława Wałęsy, absolwenta Piątki. Pan Poseł nie tylko powitał osobiście uczniów klasy humanistycznej na galerii Sejmu, ale również poświęcił swój czas, by jak najwięcej opowiedzieć młodzieży o pracy parlamentarzysty, działalności i organizacji Sejmu, a także zdradzić kilka ciekawostek dotyczących sejmowych zwyczajów.

Uczniowie mogli zobaczyć i posłuchać fragmentu obrad, zwiedzić część Parlamentu, a dzięki przesympatycznej przewodniczce, dowiedzieć się wielu ciekawych i ważnych rzeczy o samym budynku, jego historii i organizacji pracy posłów i senatorów. Było to z całą pewnością niezwykle interesujące przeżycie dla uczniów profilu humanistycznego.
Na koniec przemiłego spotkania nie zabrakło wspólnych pamiątkowych zdjęć. Pan Poseł otrzymał również oficjalne zaproszenie na uroczystości 80-lecia V LO w Gdańsku, które zaplanowane zostały 13 czerwca 2025 roku i z tej okazji specjalnie dla nas nagrał jubileuszową rolkę z zaproszeniem dla wszystkich sympatyków Piątki. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zaangażowania Pana posła i przybliżenia nam pracy Parlamentu RP. Jesteśmy pod wrażeniem i bardzo serdecznie dziękujemy.


Nie był to jednak jedyny punkt programu tego dnia.
Pani prof. Aneta Lechman zaplanowała dla swoich podopiecznych inne atrakcje w stolicy. We wczesnych godzinach porannych grupa udała się do Muzeum Narodowego, by zobaczyć wśród muzealnych zbiorów takie dzieła jak “Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, “Dziwny ogród” Józefa Mehoffera, “Hamleta” Jacka Malczewskiego, “Śmierć Barbary Radziwiłłówny” Józefa Simmlera, “Kuropatwy” Józefa Chełmońskiego czy “Stańczyka” Jana Matejki. Ostatni z wymienionych słynnych obrazów mistrza nie był tym razem dostępny dla zwiedzających. Został on bowiem wypożyczony do muzeum sztuki w Luwrze w Paryżu. W zamian za to mogliśmy podziwiać dzieła Józefa Chełmońskiego sprowadzone z innych polskich muzeów na wystawę czasową. Wprawdzie uroczyste otwarcie wystawy zaplanowane zostało dzień później, ale w holu głównym z bliskiej odległości mogliśmy nieoficjalnie podziwiać chociażby słynne “Bociany” artysty.

Inną atrakcją zaplanowaną dla klasy była wycieczka do Fabryki Norblina. To nietypowe miejsce, które zajmuje 2 hektary w sercu warszawskiej Woli. Otwarta przestrzeń, na którą składa się z 10 zabytkowych budynków, 50 maszyn i urządzeń, które po latach wróciły na swoje miejsce, a także kolekcja platerów-norblinianów produkowanych w dawnych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Unikatowość Muzeum Fabryki Norblina polega na tym, że każdy, kto przekroczy próg kompleksu przy Żelaznej 51/53 może podziwiać muzealne skarby. Wystawa stała ma charakter otwarty i dostępna jest dla każdego gościa kompleksu. Jeśli jednak ktoś zechce lepiej zrozumieć Fabrykę, poznać jej bogatą historię i nauczyć się ją eksplorować – można zakupić bilety i wybrać jedną z dostępnych opcji zwiedzania.

Obszar, który przez lata był zaniedbaną perłą poprzemysłowej architektury przekształcił się w nową część miasta z biurami, sklepami, restauracjami, kawiarniami, Food Townem, ekologicznym bazarem, butikowym kinem i otwartym muzeum upamiętniającym historię jednego z największych przedsiębiorstw przemysłowych dawnego Królestwa Polskiego. Otwarty charakter placówki, gdzie elementy muzealne i niemuzealne przenikają się ze sobą, niewątpliwie przypadł do gustu naszym czwartoklasistom. Być może kiedyś zechcą wrócić do tego miejsca i bardziej szczegółowo je zwiedzić.

Po całym dniu chodzenia po centrum Warszawy i emocjach, wieczornym pociągiem wróciliśmy do Gdańska. Mimo zmęczenia młodzież znalazła jeszcze siły by integrować się w otwartym przedziale wagonu i wspólnie grać w ulubione gry. Na brak śmiechu i zabawy nikt nie mógł narzekać. Wszak każda podróż to wspaniała okazja do integracji, a dla klasy maturalnej niewątpliwa odskocznia od szkolnych obowiązków.

Mamy nadzieję, że ta jednodniowa wyprawa stanie się inspiracją, by powrócić do Warszawy i odwiedzić wiele innych muzeów i atrakcji miasta. Z kolei pobyt w Sejmie być może zainspiruje naszych humanistów do działalności społecznej lub politycznej w przyszłości.

Pani prof. Aneta Lechman pięknie dziękuje swojej klasie 4e za wspólnie spędzony czas, wspaniałą organizację, zdyscyplinowanie i przesympatyczną podróż.
Za pomoc w integracji i organizacji bardzo dziękujemy pani prof. Dominice Zielińskiego. Nie możemy nie podziękować pani prof. Bożenie Kudryckiej za zachęcenie nas do zwiedzenia jednego z najbardziej popularnych miejsc w stolicy jaką niewątpliwie jest Sejm RP. Dziękujemy za pomoc w organizacji.
Kolejne podziękowania kierujemy do pana prof. Krzysztofa Rześniowieckiego, który jako nauczyciel historii sztuki przygotował dla klasy streszczenia najważniejszych dzieł w zbiorach Muzeum Narodowego, które warto było zobaczyć. Miłośników sztuki w 4e nie brakuje, dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas i dostarczone materiały.

I na koniec jeszcze raz ogromne podziękowanie kierujemy do naszego absolwenta Pana Jarosława Wałęsy i asystenta, dyrektora biura poselskiego, pana Jakuba Kurasa. Dziękujemy za merytoryczne spotkanie i tak wyjątkowe zaopiekowanie się naszą grupą. Mamy nadzieję do zobaczenia w czerwcu podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 80-lecia V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

tym razem nie ze sportowymi, a z warszawskimi pozdrowieniami
Aneta Lechman