Open House zawitał do „Piątki”

Ten, kogo ominęła z jakichś względów oliwska edycja Open House niech żałuje! Ci, którzy jej doświadczyli zapewne nie zapomną i wybiorą się za rok. Tak czy inaczej, zahaczając o Oliwę, międzynarodowa impreza otwartych drzwi nie mogła nie dotrzeć do V Liceum.

Ten znany na całym świecie festiwal architektury i desingu jest inicjatywą, która otwiera zamknięte dotąd dla postronnych gości drzwi firm, biur, instytucji, a nawet prywatnych mieszkań. Jak mówi pani prezes i założycielka Open House Worldwide Victoria Thornton, OH jest „kluczem do poznania i transformacji nowoczesnej przestrzeni publicznej”

Gdy przedstawiciele polskiego oddziału OH zawitali we wrześniu do naszej szkoły, było jasne, że powinniśmy się przyłączyć do tej otwierającej świat inicjatywy. Koordynatorka działań lokalnych, pani Maria Chojnacka potrzebowała nie tylko ekspertów, którzy oprowadzają po budynkach, ale też mnóstwa wolontariuszy. W obu przypadkach mogła liczyć na oliwską „Piątkę”. Obie panie dyrektor z radością zgodziły się na przystąpienie do programu.

Po kilku spotkaniach roboczych skompletowaliśmy grupę pełnych energii uczniów klas pierwszych (lista dostępna w artykule), oraz ustaliliśmy dzień 28 września, w których grupy gości będą zwiedzać budynek V Liceum. Przewodnikiem miał być autor niniejszego tekstu.

Faktycznie, weekend 28 i 29 września zaskoczył nie tylko sympatyczną pogodą, ale też ogromną frekwencją. Ponad pięćdziesiąt obiektów w Oliwie stanęło otworem dla zwiedzających. Zakamarki biurowców Alchemii, podziemia hali sportowej „OLivia”, czy właśnie korytarze „Piątki” przestały być na chwilę niedostępne. W dwóch turach, o godzinie 14.00 i 15.00 ponad czterdzieści osób przespacerowało się po korytarzach i auli naszej szkoły.

Nie da się ukryć, że wzruszające były rozmowy z absolwentami naszego liceum, między innymi z panią, której mama zdawała maturę w 1952 roku. Ci, którzy się u nas uczyli z zaskoczeniem patrzyli na przestrzeń szatni i z sentymentem na fortepian. Osoby nowe podziwiały wielkie okna z witrażami, sufit auli, jasne korytarze, ławeczkę Ireny Jarockiej. W obu przypadkach OH stał się okazją do promocji naszej szkoły na zewnątrz, zaś uczniom- wolontariuszem dał powód i do dumy i do zyskania nowych społecznych doświadczeń.

Ponieważ inicjatywa jest międzynarodowa, gorąco zachęcam do wzięcia udziału w przyszłych edycjach, nie tylko w Polsce. Zawsze jednak początkiem tego festiwalu – dla naszej szkoły – stanie się dzień 28 września 2019 roku, gdy po raz pierwszy zaistnieliśmy na mapie Open House. Wszystkim osobom, które przyczyniły się to tego faktu i pracowały nad uświetnieniem tego dnia – serdecznie dziękuję.

Krzysztof Rześniowiecki

 

Lista wolontariuszy

1 cp;

Bianka Browczuk

Adrianna Gąsior

Iza Zachara

Martyna Necel  Maja Łazicka

Kaja Olędzka

Ola Szpejankowska

1 ag;  

 Ola Szafranowicz, 

 Marysia Muszyńska, ,

Julia Linda,

Julia Blecner

Kuba Borkowski,

Weronika Brzezicka,

Kasia Gryganiec,

Gabrysia Kreja,

1 Dg

Mikołaj Narloch,

Paweł Cuper.