Talenty Piątki 2024 przeszły do historii

W piątek 22 marca br. odbył się Koncert Talenty Piątki, popularne muzyczno-taneczne wydarzenie, które po raz pierwszy zorganizowane zostało w 1995 roku. Inicjatorką i organizatorką pierwszych Talentów była nauczycielka fizyki, pani prof. Małgorzata Twarowska. Od tamtej pory to muzyczne wydarzenie jest stałym punktem kalendarza każdego roku szkolnego.
Na przestrzeni lat koncert zmieniał się chociażby z powodu rewolucji multimedialnej, jaka niewątpliwe przyczyniła się do tego, że współczesne Talenty mają wyjątkową oprawę. Również zainteresowania artystów i potrzeba pokazania się w nieszablonowej odsłonie nieraz zaskakiwała widza. Były skecze, wiersze, dj, taniec z ogniem na dziedzińcu, a w tym roku po raz pierwszy w historii Talentów prace krawieckie Róży Kozickiej z klasy 4b, do których inspiracją były postacie z gier komputerowych.


Co najważniejsze Talenty nie są konkursem, ani żadną formą rywalizacji. Nie ma tu ocen czy nagród. Od pierwszego koncertu do dnia dzisiejszego są wydarzeniem ukazującym zainteresowania i pasje uczestników. To również pokaz talentów organizatorskich piątkowej młodzieży.
Dla niektórych artystów to jedyna okazja do autoprezentacji i szansa, by wystąpić na scenie. Dla innych to możliwość pokazania się z innej strony i zaskoczenia kolegów, koleżanek z klasy, nauczycieli oraz przybyłych do szkolnej auli gości. Do wspólnego występu artyści często zapraszają kolegów i koleżanki z innych szkół.
Talenty łączą pokolenia, bo na scenie często goszczą absolwenci Piątki, a w tym roku nawet absolwenci sprzed 30 lat. Każdy czuje się dobrze na piątkowej scenie, bo publiczność zawsze docenia i oklaskuje każdy pomysł i każdy występ.


Tegoroczny koncert zaskoczył różnorodnością. Wśród dawnych absolwentów mogliśmy podziwiać Macieja Grycendlera, który przez blisko 10 lat prowadził w Piątce grupę wokalną “Czarno na białym”. Od 40 lat jest nauczycielem muzyki w szkole podstawowej, a na Talentach wystąpił ze swoją obecną uczennicą Karoliną Woźniak. Na scenie pojawił się inny absolwent, a obecnie koordynator sekcji żeglarskiej w V LO – Robert Smagoń, który wystąpił wraz z koleżanką z klasy Agnieszką Pszczołowską. Oboje brali udział w pierwszych Talentach, a więc na scenę powrócili po 30 latach.
Z młodszych absolwentów mogliśmy podziwiać Olę Wójcikowską, zafascynowaną tańcem orientalnym oraz Biankę Browczuk, która zaśpiewała wraz z młodszą siostrą Kaliną Browczuk przy akompaniamencie Stasia Dąbkowskiego, tegorocznego maturzysty.

Scena Piątki przez lata gościła wielu uzdolnionych piątkowiczów wśród nich oprócz śpiewu i tańca, były też deklamowane wiersze, skecze, pantomima, wspomniany wcześniej pokaz tańca z ogniem na dziedzińcu i wiele, wiele innych.
Koncert doczekał się transmisji online dzięki wsparciu, kilka lat temu, Rady Rodziców. Choć nic nie odda atmosfery w auli, to sam fakt, że może być transmitowany live przez szkolny kanał YouTube, jest niewątpliwe znakiem czasów.
Obecnie występujący mają oprawę o jakiej artyści 30 lat temu mogli tylko pomarzyć. Oświetlenie, nagłośnienie czy dekoracje dodają uroku. Formuła zapowiedzi każdego występującego przez konferansjerów/konferansjerki wprowadza widza w świat artysty.

Współczesne i dawne Talenty mają wiele wspólnych cech – integrują, bawią, inspirują i przede wszystkim łączą pokolenia.
Na Koncert przybywają zaproszeni goście, uczniowie, rodzice, absolwenci i sympatycy Piątki. To uczta dla oka i ucha.
Tegoroczni artyści dołożyli wszelkich starań, by dopracować swoje występy i oczarować widza.

W Talentach 2024 wzięli udział:

Jakub Moraczewski 3a – śpiew
Agata Szczepańska 1b – fortepian
Róża Kozicka 4b – po raz pierwszy w historii Talentów pokaz prac krawieckich, do których inspiracją były postacie z gier komputerowych. Róża przygotowała też do nich oprawę multimedialną. Postaci było 5.
Patrycja Drzeżdżon 2d wraz z Anna Dąbkowska 2d – miłośniczka cospley’ów czyli wcielania się w różne postaci. Występ inspirowany kulturą japońską.
Marta Kosicka 3c – fortepian
Agata Krzysztoszek 3d – fortepian
Michał Stopiński 2b, Adam Wesołowski 2b i Stanisław Bielawski 2b – trio: akordeon, trąbka, gitara elektryczna
Kornelia Jankowska 1d – obój
Wiktoria Zdanowska 1d – fortepian
Agnieszka Czabańska 3d – skrzypce
Natalia Wiedrycka 3a – altówka
Franciszka Bernatek (XIX LO w Gdańsku) – skrzypce
Gaya Cajzer 2d – śpiew
Pola Kwiecińska 1d – taniec jazzowy
Klaudia Piotrowska 4e – śpiew przy akompaniamencie pani Agnieszki Maciaszczyk

W tym roku piosenką finałową koncertu była szanta, której tekst przerobił pan prof. Krzysztof Rześniowiecki.

Wśród zaproszonych gości była wieloletnia posłanka na Sejm RP Małgorzata Chmiel – absolwentka Piątki, wieloletnie panie dyrektor – pani dyrektor Teresa Głuszczak i pani dyrektor Elżbieta Piszczek, pani dyrektor Joanna Szymczak-Kolarz, pani Alina Molska prezes gdańskiego oddziału ZNP. Co roku gościem honorowym na Talentach jest pani Małgorzata Twarowska inicjatorka i organizatorka pierwszych Talentów. Artystów oklaskiwała także pani Irena Zboromirska, która przez wiele lat pracowała w administracji V LO, a także prowadziła sekcję żeglarską. Nasze zaproszenie przyjął również pan Zygmunt Pilarek dyrektor Zespołu Szkół nr 1 i IX LO w Gdańsku, z którym Piątka współpracuje od roku chociażby integrując młodzież obu szkół na sekcji żeglarskiej.

O ekipie organizatorskiej wspomnieliśmy w oddzielnym poście więc tu tylko przypominamy:

Szymon Daraszkiewicz (3b) – nagłośnienie
Marek Czabański (2b) – nagłośnienie,
Stefan Frąckowski (3b) – oprawa multimedialna,
Gaweł Jabłoński (3b) – oświetlenie,
Jędrzej Ćwikliński (3b) – transmisja online,
Amelia Bujko (3e) – inspicjentka, korekta konferansjerki, praca na próbach i przy dekoracjach,
Zuzanna Tomczak (3e) – inspicjentka, korekta konferansjerki, praca na próbach i przy dekoracjach,
Adam Gałęziewski (2b) – pomoc techniczna, obsługa sceny
Michał Stopiński (2b) – pomoc techniczna, obsługa sceny, a także artysta,
Jan Borejko (3b) – konferansjerka,
Maciej Jeda (3b) – konferansjerka.

Dekoracje auli, pod czujnym okiem pani prof. Doroty Bandzmer, przygotowały:
Amelia Bujko (3e)
Zuzanna Tomczak (3e)
Julia Dunst (3e)
Julia Wycichowska (3e)
Dobrusia Laskiewicz (3e)
Sandra Kopczyńska (3e)

Opiekę nad młodzieżą i organizacją koncertu, już szósty rok, pełniła pani prof. Aneta Lechman, która pracowała nad koncepcją całego przedsięwzięcia. Ponadto wspierała młodzież pracującą przy oprawie technicznej i multimedialnej, pracowała nad tekstem konferansjerki wraz z Amelią i Zuzią, zadbała o oprawę graficzną (plakaty, tablice multimedialne, podkładki, tablice do streamu) oraz oprawą multimedialną do wybranych występów,

Wszystkim artystom i artystkom oraz organizatorom pięknie dziękujemy za pracę jaką włożyliście w przygotowanie tegorocznego wydarzenia i poświęcony czas.
Praca z Wami to ogromna przyjemność i zaszczyt, a także wspaniałe doświadczenie.
Szanownym gościom, nauczycielom, rodzicom i wszystkim sympatykom Piątki dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i obecność w piątkowy wieczór w auli.

Takie szkolne wydarzenia przyczyniają się do budowania wspólnoty i dbania o relacje. To okazja do poznania siebie nawzajem lepiej i budowania społeczności ludzi szanujących pasje i zainteresowania innych. To wreszcie świetna zabawa. Mamy nadzieję, że nie zabraknie jej nigdy w szkole. Wszak nie samą nauką człowiek żyje.

Foto: Agnieszka Kraik (3e)
Link do stream’a: https://m.youtube.com/live/fIuTLn4ttkg?si=9YEjuYawLPTyl1jm&fbclid=IwAR1xXFvu7FZk8i0a62EiJ82u3U8M_glGynecbPzwEJgVgYDHlIDD3eXA4Lc


Za wszelkie wparcie dziękuję Pani dyrektor Małgorzacie Bąk i Pani dyrektor Monice Kuleszy.
Za możliwość wspólnej pracy i przeżycia wspaniałej przygody dziękuję wszystkim artystom i artystkom oraz młodzieży pracującej przy organizacji Koncertu

Praca z Wami to przyjemność i wspaniałe doświadczenie.

Miłośnikom Talentów mówię – Do zobaczenia na Talentach za rok!

Aneta Lechman