Lekcja obywatelska z Prezydent Miasta Gdańska, Panią Aleksandrą Dulkiewicz

W piątek 9 grudnia w murach Piątki gościliśmy Prezydent Miasta Gdańska, Panią Aleksandrę Dulkiewicz, która przeprowadziła dla naszej młodzieży wyjątkową lekcję obywatelską w ramach pilotażowego projektu zainicjowanego w 2021 roku.

W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć takich lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego.
Na początku spotkania, wszyscy obecni w auli, otrzymali książkowy prezent –  “O Tyranii Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” autorstwa Timothy Snydera. Jest to niezmiernie porywający esej wybitnego znawcy historii Europy Środkowej i Wschodniej napisany po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa. Timothy Snyder, analizując zwycięski pochód populizmu w USA i wielu krajach Starego Kontynentu, odwołuje się do tragicznych doświadczeń Europejczyków w XX wieku – stuleciu, którzy doświadczyli krwawego panowaniem nacjonalizmu, faszyzmu i komunizmu.

Pani Prezydent na początku spotkania, po oficjalnym powitaniu przez Panią Małgorzatę Bąk, dyrektor V LO, przeczytała zgromadzonym w auli, tytuł ostatniej 20. lekcji, który brzmi: “Bądź tak odważny, jak potrafisz. Jeżeli nikt z nas nie będzie gotowy zginąć za wolność, wszyscy umrzemy w tyranii”. 
– Ja sobie nie wyobrażam, żebyście nie byli obywatelami – dodała –  wiem, że to są może górnolotne słowa, ale to jest tak, że dzisiaj bycie obywatelem to jest branie odpowiedzialności nie tylko za “tu i teraz”, ale też za przyszłość – mówiła Pani Prezydent.

Spotkanie wspaniale poprowadził Maksymilian Szatkowski, uczeń klasy 3e, w obecności przedstawicielek Samorządu Uczniowskiego V-go LO Zofii Panek i Zofii Montwiłł. Pani Prezydent miała już okazję odpowiadać na pytania Maksymiliana, przy okazji wywiadu do szkolnej gazetki “Stefan News”. Tym razem, w obecności uczniów V LO, Maks poruszył wiele ważnych i ciekawych wątków m.in.  pytając czy jest możliwość porozumienia ponad podziałami podczas obchodów ważnych rocznic, takich jak podpisanie Porozumień Sierpniowych. Pani Prezydent z przykrością stwierdziła, że podziały są i że będzie robić wszystko, by rozmawiać i doprowadzić do zgody. Dodała, że obecnie interesują one jedynie garstkę ludzi, a dziś pod historyczną bramę nr 2 gdańskiej stoczni przychodzi coraz mniej osób. Coraz mniej ludzi interesuje się, szczególnie młodych, wydarzeniami, których po prostu nie pamiętają. Zachęcała jednocześnie uczniów, aby mimo wszystko, interesowali się najnowszą historią Polski i wybrali się np. do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na musical „1989”. Kilka klas z Piątki miało już okazję być ze swoimi wychowawcami, na wspomnianym przez Panią Prezydent, przedstawieniu.
Aleksandra Dulkiewicz wspomniała również o  Polsce umęczonej wewnętrznymi sporami, dodając jak wielki sukces osiągnęliśmy.
– Wasi rodzice, wasi dziadkowie pracowali na to – wspomniała – naprawdę mamy być z czego dumni. Pokojowo zmieniliśmy nie tylko nasze miasto, region, Polskę, ale też Europę i świat. I na tym trzeba budować. Rocznice to okazja by budować poczucie wspólnej dumy – podkreśliła. 

Ponadto poruszony został wątek edukacji seksualnej w szkole Zdrovve Love. Zdaniem Aleksandry Dulkiewicz, kontrowersje w tej sprawie wynikają jedynie z niezrozumienia i niewiedzy. 
Pani Prezydent znalazła się również w krzyżowym ogniu pytań, dodajmy nie zawsze łatwych, ze strony uczniów obecnych w auli. Między innymi padły pytania dotyczące angażowania się w politykę krajową, oszczędności i budżetu miasta, problemów komunikacji miejskiej czy oświetlenia, a także modernizacji bądź generalnych remontów ulic i innej infrastruktury miejskiej.
Byli też i uczniowie, pytający o wsparcie szkolnych potrzeb, jak na przykład modernizacja okien czy elewacji 100-letniego budynku Piątki. Pani Prezydent przyznała, że takie zabytkowe budynki to tzw. budynki trudne, ale z całą pewnością należy podjąć wszelkie działania i dążyć do ich utrzymywania w jak najlepszym stanie i do ich modernizacji. Podpowiedziała od czego zacząć, by uruchomić procedurę działań w kwestii remontu szkoły.

Młodzież była też zainteresowana radami Pani Prezydent, jak reagować na zło i jak radzić sobie z nienawiścią w swoim otoczeniu. Pani Prezydent odpowiadając na pytanie przypomniała o działającym Gdańskim Centrum Równego Traktowania.

Z całą pewnością najtrudniejszy moment dla naszego gościa nastąpił w chwili zadania przez jednego z uczniów pytania:
– Żeby tak rozładować atmosferę. Messi czy Ronaldo? – Pytanie towarzyszące naszym świeżym emocjom związanym z Mundialem wywołało salwę śmiechu.

Pani Prezydent przyznała, że piłka nożna nie jest jej mocną stroną i że do dziś nie jest w stanie zrozumieć, na czym polega spalony. Jednak przypomniała wszystkim, że miała swój wkład, jako pełnomocnik prezydenta ds. Euro 2012, w budowę przepięknego gdańskiego stadionu.

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie. Na koniec Pani Prezydent jeszcze indywidualnie rozmawiała z naszymi uczniami, chętnym z przyjemnością dawała dedykację do książki i cierpliwie pozowała do zdjęć.
Warto dodać, że scenariusz zajęć lekcji obywatelskich przygotowali eksperci – nauczyciele należący do gdańskiej sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. To unikatowy projekt w skali kraju. Do pilotażowego programu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli. 
Cieszymy się, że mogliśmy gościć Panią Prezydent w 100-letnich murach Piątki i że to właśnie w naszej szkole odbyła się lekcja przy okazji której, poruszyć mogliśmy wiele, ciekawych tematów.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Mamy nadzieję niebawem znów spotkać się być może przy okazji innych projektów. Kto wie, może Pani Prezydent znajdzie czas by pojawić się na Koncercie Talentów Piątki w przyszłym roku.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, bardzo dziękujemy. 

Na zdjęciu głównym od lewej:
Pani dyrektor Monika Kulesza, Maksymilian Szatkowski, Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Pani dyrektor Małgorzata Bąk, Zofia Panek i Zofia Montwiłł.

Foto: Aleksander Gadomski (4D)

Tekst: Aneta Lechman