Dzień Otwarty V LO 2023

Jak spędziliście tegoroczny pierwszy dzień wiosny, będący jednocześnie dniem wagarowicza? Jeśli w Piątce, bardzo się cieszymy, jeśli nie… cóż, przegapiliście Dzień Otwarty w V LO 2023. Goście mogli zajrzeć do kilku wybranych sal przedmiotowych, pogadać z nami, wrzucić coś na ząb, dowiedzieć się, jak wygląda codzienność w naszej szkole, oraz podpytać o niecodzienne wydarzenia, które organizujemy jednorazowo lub cyklicznie. 

Odwiedzający zaraz po przekroczeniu szkoły byli witani przez opiekunkę Samorządu Uczniowskiego, pp Katarzynę Tusk-Olczak i oddawani w ręce oprowadzających. Wycieczka rozpoczynała się od sali 5, królestwa dwujęzycznego oddziału o profilu geograficznym. Następnie grupa zaglądała do maleńkiej, ale bardzo wygodnej biblioteki, w której wypoczywamy, uczymy się i pracujemy nad różnorodnymi projektami – tu piszemy poprawy sprawdzianów, wygłupiamy się, zagłębiamy w cichej lekturze, spędzamy czas podczas okienek lub pracujemy nad szkolnymi dekoracjami. Przejście przez szkolne korytarze obok bardzo już starych gablot ekspozycyjnych, nieco zużytej kanapy na piętrze oraz nowej odsłony barwnego wiosennego witraża pozwalało oddać klimat starej szkoły publicznej, z tradycjami, plasującej się wysoko w rankingach, z kreatywną społecznością, która nie przejmuje się brakiem budżetu na wyposażenie i remonty – klimat Piątki tworzą ludzie, nie świeża farba na ścianach. Na I piętrze czekały na ciekawskich 3 klasy – pracownia chemiczna, fizyczna oraz sala historyczna z humanem ubarwiającym nasze szkolne życie (kochamy Was humaniści!). Doświadczenia, możliwość zapoznania się z tablicą multimedialną i bycia porwanymi przez kolorowy zawrót głowy, o jaki przyprawili nas przebierańcy z różnych epok oraz witraże zaprojektowane przez gospodynię klasy Wiktorię Wiktor – to jest to, co kreatywne edukacyjne tygrysy lubią najbardziej. Nic dziwnego, że sporo osób, pytało o profil humanistyczny, który w tym roku nie jest planowany z uwagi na wysycenie szkoły liczbą uczniów. Najpewniej powrócimy do niego za rok, więc trzymajcie rękę na pulsie, siódmoklasiści. Czas na relację z II piętra. Schody prowadziły zwiedzających prosto do auli, w której w tym roku czekało kilka stoisk promujących szkolne koła lub inicjatywy. Przedstawiciele redakcji szkolnego portalu Stefan News, koła szachowego, zawodów w układaniu kostki Rubika, muzycy organizatorzy koncertu muzyki improwizowanej Jam Session, umilający grą na fortepianie Talenciarze, reprezentanci reaktywowanego niedawno i prężnie działającego Koła Żeglarskiego. Można było zatrzymać się na chwilę przy sztalugach z ekspozycją przedstawiającą zakres działania koła Caritas, efekty zbiórki charytatywnej podczas festynu rodzinnego Książkowa Pomoc, a także fotorelację z kolejnych edycji Speakers Corner, okraszoną opowieściami szkolnego mówcy. Środek auli zajmował przestrzenny smok zwany Indorem, wykonany podczas zajęć z plastyki klasy I c. Na uczniów ze szkół podstawowych czekały jeszcze dwie przestrzenie – biologiczna w sali 32 z quizami i ciekawostkami oraz informatyczna, w żartobliwy sposób reklamująca profil B. Ze ścian spoglądał na nas pp. Jarosław Drzeżdżon, szkolny informatyk i jednocześnie wychowawca klasy Ib, na cześć którego uczniowie zgodnie założyli autorskie czarne koszulki z białym napisem JD++. Warto było też spojrzeć, jak wygląda naturalne środowisko informatyka – w tym roku królowały w nim kable oraz puszki po napojach. Możecie wierzyć lub nie, ale na co dzień  stanowiska informatyczne wyglądają nieco inaczej. 

Goście mogli też oczywiście zajrzeć do bardzo zwyczajnych, choć niewątpliwie ważnych miejsc, takich jak bufet, szatnie czy sanitariaty. Przy wzrokiem ciekawskich ukryliśmy zakamarki szkoły, na przykład strych, magazynki, pokój nauczycielski. Ich okazjonalna dostępność dotyczy wyłącznie uczniów przyjętych do V LO. 

Aby na naszych ciasnych korytarzach i nielicznych salach nie zapanował nadmierny tłok, wysłaliśmy klasy trzecie na wycieczki, a czwartym nakazaliśmy pilnie uczyć się do matury zgodnie z planem lekcyjnym. 

Mamy nadzieję, że organizacja podobała się rezydentom, a sposób podjęcia, przybyłym. 

Na koniec podziękowania dla:

  • Samorządu Uczniowskiego oraz jego opiekunki pp. Katarzyny Tusk-Olczak za czasochłonną koordynację wydarzenia. 
  • klas pierwszych odpowiedzialnych za przygotowanie sal wystawienniczych oraz dla ich wychowawców i opiekunów koordynatorów
  • uczniów reprezentantów grupy projektowe, koła oraz wybrane szkolne wydarzenia
  • osób, które uwieczniły ten dzień na zdjęciach i filmach
  • Piątkowiczów, którzy użyczyli bluz V LO na potrzeby oprowadzania